Як оформити відстрочку від мобілізації на підставі опіки
Дата публікації: 02.11.2024
Юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Руслан Малий підготував докладну консультацію щодо оформлення відстрочки від мобілізації при здійснені опіки над особами, які її потребують*. Матеріал зокрема цінний тим, що містить поради та висновки з особистої практики юриста, і це допоможе уникнути зайвих дій і хвилювань при оформленні відстрочки.
Військовозобов’язані, які мають право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за умови перебування на військовому обліку (не залежно від уточнення даних, наявності або відсутності відомостей про ВЛК тощо), повинні звернулися до відповідної комісії при районному (міському) Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки
(ТЦК та СП) за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та надати документи, які засвідчують право на отримання та оформлення відстрочки.
Основні правові поняття
Саме поняття мобілізація в законодавстві України вживається в широкому розумінні, адже це не тільки залучення військовозобов’язаних та резервістів до лав Збройних Сил України, але й інші процедури та заходи на рівні всієї держави.
У цій статті ми розглядаємо питання відстрочки від мобілізації через призму військовозобов’язаних громадян, які на законодавчому рівні мають поважні причини та мають право не проходити військову службу в лавах ЗСУ та інших військових формувань.
Питання про отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації передусім регулюють профільні нормативні акти, як-от Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 в редакції на цей момент від 07.09.2024 та Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 3543-XII від 21.10.1992 в редакції на цей момент від 07.09.2024.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» зазначається, військовозобов’язані — це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Воєнний стан, відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» 389-VIII від 12.05.2015 в редакції на цей момент від 27.07.2024 — це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності […].
Стаття 27 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» зазанчає, що у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров’я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Отже, військовозовʼязаними є громадяни України, які:
1) перебувають на військовому обліку в міських або районних ТЦК та СП, розвідувальних органах, СБУ;
2) за наслідками проходження військово-лікарської комісії визнанні: а) придатними до військової служби; б) придатними до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони; в) тимчасово непридатні, потребують лікування; г) тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначає що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані [ … ]:
9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
10) опікун особи, визнаної судом недієздатною;
14) члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Відстрочку ж від мобілізації можуть отримати не тільки військовозобов’язані але й резервісти —особи, які проходять військову службу в резерві; фактично це особи, які мають діючий контракти з військовими частинами для їх термінового призову на військову службу, але в цей момент ще не є військовослужбовцями.
Отже, питання отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є процедурою «активною», за якої військовозобов’язаний громадянин повинен вчинити певні дії.
Кому дається відстрочка на підставі опіки
Лише суд встановлює опіку над фізичною особою в разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (ч. 1 ст. 60 Цивільного кодексу України).
Опікуном є особа, яка за рішенням суду здійснює опікунство над підопічним — особою, що за наслідками судово-психіатричної експертизи була визнана судом недієздатною. Якщо військовозобовʼязана особа має відповідне судове рішення, тоді слід розпочинати процедуру оформлення відстрочки від призову під час мобілізації.
Процедуру надання військовозобов’язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та її оформлення регулює Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі – Порядок).
Він містить окремий розділ «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення», який детально визначає алгоритм отримання відстрочки від призову.
З чого починати
- Звернутися до голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу із заявою за формою, визначеною в додатку 4.
- До заяви додати документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
Відповідні комісії, які надають відстрочку, можуть утворюватися при районних ТЦК та СП і поширювати свою юрисдикцію на усі відділи відповідного районних ТЦК та СП. Наприклад, у Хмельницькому районі діють 9 відділів Хмельницького РТЦК та СП, однак комісія, яка розглядає заяви, функціонує лише при Хмельницькому РЦТК та СП, а тому при написанні заяви слід вірно вказувати голову комісії, адже це може бути підставою для відмови в розгляді заяви.
Як оформити документи: поради та нюанси
Перелік документів зазначено в Додатку №5 п. 10, у колонці «Документи, що підтверджують право на відстрочку»: «рішення суду про визнання особи недієздатною та рішення суду про призначення опікуна».
На перший погляд, все просто, але на практиці, якщо людина звернеться з таким переліком документів, то з вірогідністю 90% вона отримає відмову, або її заява «зависне» і її не розглянуть. Яким же є вихід із цієї ситуації?
Щоб отримати відстрочку (за умови, що у вас є на це усі підстави), слід підготувати такий (орієнтовний) перелік документів:
1) військово-обліковий документ;
2) паспорт громадянина України;
3) документ, де вказується ваш РНОКПП (як правило це картка платника податків, якщо у Вас паспорт старого зразка);
4) витяг із реєстру територіальної громади (можна отримати через сервіс “ДІЯ” або звернутися до ЦНАПу за своїм місцем реєстрації);
5) рішення суду, за яким особа призначаєтеся опікуном особи, яку за рішенням суду визнано недієздатною (якщо одним рішенням суду особу було визнано недієздатною, а другим рішенням особу було обрано опікуном, то слід надати два судових рішення).
Чому перелік документів відрізняється від наведено в Додатку №5?
Це пов’язано з тим, що ТЦК та СП фізично не встигають швидко опрацьовувати заяви на відстрочку, адже у випадку надання мінімального пакету документів вони мають самостійно встановлювати масив інформації. Якщо ж ви надаєте документи самостійно, ви пришвидшуєте розгляд вашої заяви, тим самим отримуючи відстрочку.
Копії наведених вище та інших документів слід обов’язково завірити. Зробити це можна у два способи:
- Звернутися до нотаріуса, який поставить відповідні відмітки на копіях документів. Цей варіант є більш надійним і водночас більш вартісним. До того ж відстрочка надається на доволі короткий термін, по закінченню якого слід буде повторити процедуру, знову підготувавши пакет документів.
- На кожній сторінці (копії) самостійно поставити відмітку «згідно з оригіналом», зазначити дату, поставити свій підпис і вказати ПІБ. Цей варіант на сьогодні є працюючим та приймається комісією, але є виняток — при отриманні відстрочки для студентів (див. п 62 Порядку).
Щодо способу подання, то Порядок дозволяє зробити це лише особисто, тобто саме особа, яка просить надати їй відстрочку, повинна звернутися до голови комісії. Але це не означає, що таку заяву слід подавати безпосередньо у приміщенні ТЦК та СП — судова практика чітко встановила, що людина може направити заяву з документами засобами поштового зв’язку.
На сьогодні фактично всі ТЦК та СП, які нам траплялися, без жодних проблем розглядають заяви, які були скеровані за допомогою засобів поштового зв’язку (рекомендуємо надіслати лист з описом вкладеного).
Нормативні акти
Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 в редакції на цей момент від 07.09.2024.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 3543-XII від 21.10.1992 в редакції на цей момент від 07.09.2024.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 в редакції на цей момент від 04.10.2024.
Цивільний кодекс України №435-IV від 16.01.2023 в редакції на цей момент від 03.09.2024.
Податковий кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 в редакції на цей момент від 01.10.2024.
Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. №154 в редакції на цей момент від 18.07.2024.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 в редакції на цей момент від 11.07.2024.
*Матеріал про оформлення відстрочки на підставі догляду читайте за цим посиланням.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.