Як отримати допомогу на поховання Захисника чи Захисниці України
Дата публікації: 23.11.2024
Покроковий алгоритм дій родичів, які беруться поховати згиблого на війні Захисника чи Захисницю України; списки необхідних для оформлення та отримання допомоги документів; важлива інформація про суми і нюанси законодавства — у консультації юриста ГО «Подільська правова ліга», адвоката Павла Слободянюка.
Учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни ховають на безоплатній основі за рахунок бюджету місцевої громади — з урахуванням волевиявлення померлого або людини, яка зобовʼязалася його поховати.
Такі вимоги передбачені у ст. 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу» та Постановою КМУ «Про затвердження Порядку проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни».
Алгоритм оформлення допомоги на поховання
Насамперед родичі загиблого/загиблої мають отримати рішення про визначення права на безоплатне поховання померлих (загиблих) учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Для цього слід звернутися до ЦНАПу та подати такі документи:
- заяву (заповнюється на місці);
- копію паспорта у вигляді книжки зразка 1994 року або ID-картки, з підтвердженням реєстрації місця проживання;
- копію ідентифікаційного номера;
- копію свідоцтва про смерть;
- копію посвідчення учасника бойових дій (УБД) або особи з інвалідністю внаслідок війни;
- копію документа, підтверджуючого приналежність померлого до визначеної категорій осіб;
- договір-замовлення про організацію та проведення поховання, квитанції, чеки, накладні тощо, що підтверджують оплату Замовником вартості ритуальних послуг по похованню померлої особи;
- реквізити розрахункового рахунку замовника, відкритого в установі банку.
Перелік документів може відрізнятися залежно від місця звернення особи.
Щоб загиблого/загиблу безкоштовно поховати в сільській місцевості, рідні звертаються до ритуальних служб, визначених місцевим органом виконавчої влади, або до сільського (селищного) голови, щоб укладасти договір-замовлення. Для цього подають наступні документи:
- копію паспорту особи, яка звертається;
- копію свідоцтва про смерть УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни;
- копію посвідчення померлого, що підтверджує відповідний статус (з предʼявленням оригіналу).
Як отримати виплати
Щоб отримати допомогу на поховання, необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України.
Допомогу Пенсійний фонд зараховує на банківський рахунок особи, яка здійснювала поховання.
Перелік документів, що подаються для виплат, може відрізнятися залежно від місця проживання особи, однак обов’язково містить:
- паспорт та ідентифікаційний код;
- заяву про виплату допомоги на поховання (заповнюється під час прийому);
- свідоцтво про смерть;
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера;
- реквізити свого банківського рахунку.
Яким є розмір допомоги
Розмір допомоги на поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни залежить від закону, відповідно до якого було призначено пенсію:
- Якщо згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», — то в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, (крім осіб, поховання яких проведено за рахунок державного бюджету).
- Якщо відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або інших законів, — то це розмір двох пенсій, які отримував пенсіонер на момент смерті.
Важливо! НЕ виплачується допомога на поховання, якщо воно було здійснено за рахунок держави.
Розмір допомоги на поховання Захисника/Захисниці України* становить 5 прожиткових мінімумів (враховується загальний показник відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет» (на відповідний рік), який розраховується на дату загибелі військовослужбовця на проведення похорону і спорудження пам’ятників.
Так, станом на січень 2024 року розмір допомоги становить 14600 грн. В 2025 році розмір допомоги не змінюється.
Додаткову допомогу на поховання можна отримати за рішеннями органів місцевого самоврядування, і рішення це напряму залежить від місцевої програми в конкретній територіальній громаді.
Щоб зʼясувати, наскільки це можливо саме в цій місцевості, родичі загиблого Захисника/Захисниці можуть звернутися до ЦНАПу — подати запит на публічну інформацію або усно спитати в адміністратора ЦНАПу.
*Правовою підставою отримання допомоги на поховання Захисника/Захисниці України є п. 4 ст. 15 Закону розмір допомоги становить Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу» від 10 липня 2003 року № 1102-IV , та п.7 Постанови КМУ №829 від 22.05.2000 «Про грошове забезпечення військовослужбовців».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.