Як оформити та продовжити виплати для вагітних з-поміж ВПО
Дата публікації: 18.11.2024
У консультації юристки Білоцерківської ГО «Правова єдність» Олександри Щербини ви дізнаєтеся, хто має право на соціальну допомогу вагітним із числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО), як оформити такі виплати та як продовжити допомогу після народження дитини.
В умовах воєнного стану в Україні вагітні, які є внутрішньо переміщеними особами (ВПО), опиняються у надзвичайно вразливому становищі через втрату житла, стабільного доходу та соціальних зв’язків. У таких умовах забезпечення своєчасних і безперебійних виплат є не лише питанням соціальної підтримки, але й ключовим елементом захисту здоров’я матері та дитини.
Хто має право на допомогу
Продовження виплат для вагітних з-поміж ВПО призначається на другий шестимісячний період, якщо жінка подала заяву, і якщо термін її вагітності не менший, ніж 30 тижнів (або не менше 27 тижнів — для жінок, які віднесені до I-IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС). Такі умови прописані у пункті 13.4 постанови Кабміну України.
Які документи і куди слід подавати
До заяви необхідно долучити медичний висновок про тимчасову непрацездатність категорії «Вагітність та пологи» або довідку лікувально-профілактичного закладу встановленого зразка.
Зверніть увагу! Перелік цих документів чітко визначений у вищезазначеній постанові, тому вимагати від вас інші документи (наприклад, довідку про доходи або факт працевлаштування) — незаконно.
Із заявою та документами, що підтверджують вагітність, можна звернутися до:
- Органів соціального захисту населення.
- ЦНАПу.
- Уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
На який термін призначають виплати
Виплата призначається строком на 6 місяців з місяця подання заяви (допомога виплачується 2,5 місяці до пологів, та 3,5 місяців після пологів).
Після закінчення терміну отримання допомоги необхідно знову звертатись із заявою до відповідних органів — виплата не продовжується автоматично.
За яких умов призначають/продовжують виплати після народження дитини
- Сімʼя повинна була виїхати з територій, зазначених у спеціальному переліку, після 1 січня 2022 року, та/або має знищене/пошкоджене майно до ступеня непридатності до проживання.
- Сукупний дохід усіх членів родини не повинен перевищувати встановленого ліміту (9444 грн на місяць на одного члена сім’ї);
- Сім’я повинна відповідати певним критеріям щодо наявності майна.
- Працездатні члени родини офіційно працевлаштовані.
Розмір такої допомоги станом на сьогодні — 2000 грн.
При цьому рішення про її продовження ухвалюватимуть на підставі того, чи є у складі сім’ї особа, яка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.