facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як отримати вищу освіту учаснику бойових дій та його дітям

Дата публікації: 16.01.2018

Українські бійці, які приходять за безоплатними юридичними консультаціями до правників Чернігівського Офісу Мережі правового розвитку,часто цікавляться питанням отримання вищої освіти. Учасники АТО хочуть навчатися, також хочуть, щоб навчалися їхні діти. Раніше пільги під час вступу до вишів були передбачені лише для учасників бойових дій на території інших держав, та згодом законодавчі норми змінилися. Хто сьогодні має право на державну цільову підтримку для отримання вищої освіти, яким чином вона надається, та які для цього необхідні документи, роз’яснює юристка Офісу Мережі при ГО “Чернігівський громадський комітет захисту прав людини” Наталія Кулікова.

Дуже довго Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту”передбачав можливість позаконкурсного або позачергового вступу до вишів лише для учасників бойових дій на території інших держав. Тому прийняття Постанови КМУ «Про надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» стало головною зміною в реалізації права на освіту учасників бойових дій.

Хто може претендувати на державну цільову підтримку для здобуття освіти у державних або комунальних професійно-технічних, вищих навчальних закладах:

  1. учасники бойових дій (УБД) – до закінчення навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років;
  2. діти УБД;
  3. діти з сімей військовослужбовців добровольчих формувань, військовослужбовців, які загинули в зоні АТО, осіб, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у Революції Гідності, та інших осіб, передбачених Постановою;
  4. діти, один з батьків яких помер внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції;
  5. діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи.

Державна цільова підтримка надається у вигляді:

1) повної оплати навчання за рахунок коштів загального фонду державного або місцевих бюджетів

2) часткової оплати навчання за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів шляхом надання особам, зарахованим на навчання за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб, пільгових довгострокових кредитів для здобуття вищої та професійно-технічної освіти;

3) соціальної стипендії – для осіб, які навчаються за державним або регіональним замовленням за денною формою;

4) безоплатного забезпечення підручниками – за рахунок бібліотечного фонду відповідного навчального закладу;

5) безоплатного доступу до Інтернету, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;

6) безоплатного проживання в учнівських та студентських гуртожитках або проживання у студентських гуртожитках з пільговою оплатою – для осіб, які навчаються за денною формою.

Державну цільову підтримку надає навчальний заклад, до якого студента зарахували в установленому порядку. Якщо його відраховують, то й надання підтримки відповідно припиняється.

Окрім того, навчальний заклад може припинити надавати державну цільову підтримку студенту, якщо той йде у академічну відпустку.

У разі поновлення студента на навчання або переведення до іншого навчального закладу питання надання йому державної цільової підтримки розглядається відповідним навчальним закладом.

Щоб отримати державну цільову підтримку, люди, які мають на це право, або їх законні представники, повинні подати особисто на ім’я керівника відповідного професійно-технічного або вищого навчального закладу заяву, складену в довільній формі. В заяві вони мають конкретно зазначити, на які саме види державної цільової підтримки претендують. До заяви додаються завірені в установленому порядку копії документів.

Документи, які підтверджують право на одержання державної цільової підтримки:

•  посвідчення учасника бойових дій;

•  для дітей УБД – свідоцтво про народження дитини та посвідчення учасника бойових дій (батька або матері);

•  для осіб, передбачених в п. 3 – 4 – посвідчення члена сім’ї загиблого (дітям загиблих осіб до досягнення ними 16-річного віку – довідка, що видається матері або іншому повнолітньому члену сім’ї загиблої особи, або опікуну);

•  для дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи – довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Державна цільова підтримка певного виду надається за рішенням керівника навчального закладу.

Автор: Наталія Кулікова, юристка ГО “Чернігівський громадський комітет захисту прав людини”.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×