facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як пенсіонеру дистанційно підтвердити свою особу, щоб не втратити виплати

Дата публікації: 19.12.2024

Один із викликів, з якими в умовах війни і численних переміщень українців стикається пенсійна система, є забезпечення прозорості виплат і перевірки особистих даних. За таких умов помічною стає сучасна технологія відеоідентифікації. Завдяки їй пенсіонери за кордоном та деякі пенсіонери-переселенці можуть підтвердити свою особу дистанційно, що значно спрощує процедуру. Як скористатися послугою, розʼяснює юристка Білоцерківської ГО «Правова єдність» Олександра Щербина. 

Олександра Щербина,
юристка ГО «Правова єдність».

Відеоідентифікація пенсіонерів — це сучасна технологія, яка використовується для дистанційного підтвердження особи. Мета цієї процедури — забезпечити безпеку виплат, мінімізувати ризики шахрайства і спростити взаємодію громадян із Пенсійним фондом чи іншими органами.

Пенсіонери, які проживають за кордоном, повинні проходити ідентифікацію до 31 грудня кожного року.

Обов’язок пенсіонерів з-поміж внутрішньо переміщених осіб (ВПО) проходити ідентифікацію у ПФУ кожні 6 місяців стосується лише переселенців «першої хвилі» — тих, хто перемістився та отримав довідку ВПО до 24 лютого 2022 року. (Роз’яснення ПФУ: https://www.pfu.gov.ua/content/uploads/sites/22/2024/02/Poryadok_prohodzhennya_identyfikatsiyi_pensioneriv_z_chysla_VPO.pdf)

Пенсіонери, які перебувають за кордоном або пенсіонери з-поміж ВПО можуть обрати один із декількох запропонованих варіантів для проходження ідентифікації:

  1. Звернутися до закордонної дипломатичної установи України (консульства).

Консульство надає документ, який посвідчує факт, що особа є живою (зазвичай, термін дії документу становить 6 місяців, проте термін дії може бути зменшеним —залежно  від установи, яка потребує довідки).

Після отримання цього документа необхідно написати заяву про продовження виплати пенсії (в довільній формі!), та надіслати разом із документом із консульства поштовим відправленням територіальному органу ПФУ за місцем перебування на обліку або просканувати документи та надіслати їх через вебпортал електронних послуг ПФУ.

  • Пройти відеоідентифікацію через запис у колл-центрі ПФУ. Пенсіонери можуть пройти відеоідентифікацію дистанційно. Для цього необхідно зателефонувати до контакт-центру ПФУ, щоб обрати дату та зручний додаток для відеоідентифікації.

Додатки, через які можна зробити відеоідентифікацію:

  • Skype;
  • Viber;
  • Signal;
  • Telegram;
  • Zoom;
  • WhatsApp;
  • Google Meet.

Запис на відеоідентифікацію також доступний через вебпортал ПФУ.

Відеоідентифікація може відбутися не раніше, ніж через 10 робочих днів із дати звернення, але не пізніше 30 календарних днів.

  • Ідентифікацію можна пройти в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ: https://portal.pfu.gov.ua/.
    Для цього знадобиться кваліфікований електронний підпис (наприклад, «Дія.Підпис»).
  • Особисте звернення. Якщо пенсіонер має можливість повернутися з-за закордону, він може особисто звернутися до:
  • Територіального органу Пенсійного фонду України (ПФУ);
  • Відділення АТ «Ощадбанк».

При собі необхідно мати паспорт громадянина України, пенсійне посвідчення та ідентифікаційний код.

Важливо! Який би зі способів ви не обрали, обовʼязково мати при собі паспорт громадянина України та пенсійне посвідчення.

Якщо пенсія призначена дитині, додатково необхідне свідоцтво про народження.

Участь законного представника

Якщо пенсіонер не може пройти ідентифікацію самостійно, йому може допомогти законний представник або помічник. У цьому випадку представник повинен предʼявити:

  • Власний документ, що посвідчує особу.
  • Документ, який підтверджує його повноваження (наприклад, довіреність).

Зверніть увагу! Якщо пенсіонер не пройде вчасно процедуру фізичної ідентифікації, виплату його пенсії тимчасово призупиненять. Це означає, що він не отримуватиме пенсійні виплати до моменту підтвердження своєї особи. Після успішного проходження ідентифікації виплати відновлять, і всі заборговані суми перерахують на його банківський рахунок.

Корисні посилання:

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×