facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як повернути кошти за скасовані через карантин авіаційні перевезення

Дата публікації: 18.06.2020

«Що робити з планами на літо, а головне – як повернути кошти за завчасно придбані авіаквитки?». Таке питання виникає у багатьох громадян України. Адже через ситуацію з COVID-19 введені 12 березня 2020 року Кабміном карантинні заходи*, хоча і з деякими пом’якшеннями, однак продовжено мінімум до середини літа. Роз’яснення щодо відшкодування за квитки подають  юристи Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку.

Відповідно до ст. 3 глави 14  “Правил повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу”, у разі виникнення надзвичайних обставин авіаперевізник має право без повідомлення пасажира скасувати чи затримати рейс або анулювати раніше підтверджене бронювання. Тому радимо заздалегідь цікавитися статусом рейсу.

Ви можете претендувати на повне повернення коштів за квитки тільки у випадку, якщо рейс був скасований за ініціативи авіакомпанії. Радимо не звертатися до авіакомпанії зі запитом на скасування квитка, як просять деякі перевізники (адже у такому випадку ініціатива буде з вашої сторони).

Треба писати запит на письмове підтвердження факту скасування рейсу і причини скасування та заяву про повернення всіх коштів із вказівкою, що рейс та зміна дати більше не задовольняє ваші потреби.

Якщо авіакомпанії пропонують тільки перенести дату чи повернути вартість квитка за умовами тарифу (добровільне повернення), то знайте, що у вас є право відмовитися від перенесення дати та вимагати примусового повернення коштів. Це авіакомпанії скасовують рейси через рішення органів влади, а не пасажири відмовляються від квитка.

Обов’язки авіакомпаній:

  • Проінформувати пасажирів про правила відшкодування (не про скасування; про скасування має бути внесена в систему бронювання/дистрибуції за 8 годин до рейсу);
  • Запропонувати альтернативу;
  • Якщо пасажир відмовився від альтернативи, повернути всі кошти, навіть коли тариф цього не передбачає.

Авіаперевізник має право відмовити в поверненні коштів (за винятком всіх невикористаних державних зборів, податків, аеропортових зборів (такс) і зборів (такс) авіаперевізника), якщо:

  • заяву про повернення коштів пасажир подав після закінчення строку чинності квитка;
  • квиток придбано за спеціальним тарифом і правилами його використання не передбачено повернення сум (у разі придбання квитка за таким спеціальним тарифом авіаперевізник або його агент з продажу повинен поінформувати про це пасажира під час бронювання і в квитку має бути відповідна відмітка).

Право перевізника відмовити у поверненні коштів у зв’язку з дією надзвичайних обставин або непереборної сили не передбачається.

Процедура повернення вартості квитка

  • Для початку треба дочекатися офіційного підтвердження про скасування рейсу на сайті авіакомпанії або через SMS/e-mail від цієї авіакомпанії або продавця. До офіційної заяви повернення квитка вважається добровільним, тому суму повернення розрахують згідно з придбаним тарифом.
  • Перевірити, чи є якісь окремі вказівки для вашого рейсу.
  • Якщо авіакомпанія підтверджує повернення, зверніться до продавця. У вашому квитку повинні бути дані продавця, зокрема номер телефону. Продавцем може бути як сама авіакомпанія, так і он-лайн-агентство.
  • Якщо на сайті продавця є можливість заповнити он-лайн-заяву на повернення вартості квитків в особистому кабінеті, то краще скористатися цією функцією. Так буде швидше. Якщо такої можливості немає, зв’яжіться з агентством, авіакомпанією або продавцем телефоном або електронною поштою.

На початку червня МАУ (міжнародні авіалінії України) повідомляє про подальше вимушене скасування рейсів.

З огляду на продовження режиму ізоляції, запровадженого багатьма країнами світу з метою протидії розповсюдженню Covid-19 і невизначеністю щодо термінів відкриття кордонів, МАУ повідомляє про подальше вимушене скасування рейсів. Ознайомитися з переліком скасованих через Covid-19 рейсів та можливостями зміни і обміну авіаквитків можна на сайті: https://www.flyuia.com/ua/ua/home.

Водночас на цьому сайті можна ознайомитися з інформацію щодо:

  • Отримання промокоду он-лайн. Обміняйте невикористаний квиток (його невикористану частину) або невикористану додаткову послугу на іменний промокод з додатковим бонусом в 25% вартості. Промокод може бути використаний для оплати вартості нового квитка, включаючи вартість тарифу і зборів, або додаткової послуги на будь-якому регулярному рейсі МАУ в будь-якому класі обслуговування. Скористатися промокодом можна на сайті МАУ протягом 2 років з дня його оформлення.
  • Безкоштовно змінити дату подорожі за тим самим маршрутом на рейси МАУ в рамках терміну дії авіаквитка.
  • Відправити претензію щодо повернення коштів за невикористаний квиток.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19 у  розділі «Правова допомога» за цим посиланням.

Публікація підготовлена в рамках реалізації проекту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Матеріали публікації захищені авторським правом. Проте Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні заохочує поширення цієї інформації в некомерційних цілях.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×