Як повернути сплачений судовий збір, якщо на це є підстави
Дата публікації: 05.10.2023
«Як я можу повернути сплачений судовий збір, якщо подавати заяву до суду не довелося?». З таким питанням до Білоцерківської ГО «Правова єдність» звернулася мешканка Київщини. Відповідає юристка організації Людмила Власенко.
Судовий збір справляється за подання до суду заяв, скарг та за видачу певних документів, а в подальшому за рахунок нього покриваються судові витрати.
Розмір судового збору залежить від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня року, в якому відбувається звернення до суду. Законом України «Про державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму встановлений у сумі 2684 грн. Саме з цієї суми і будуть вираховуватися ставки судового збору цього року.
Якщо ви помилково сплатили судовий збір або сплатили його і не зверталися з
позовом до суду, ви маєте право на повернення коштів.
Для цього потрібно:
- Подати заяву до загальної канцелярії суду про повернення помилково або надмірно сплачених коштів судового збору. Зразок заяви міститься в інформаційному збірнику в суді та на сайті суду в розділі «Громадянам».
- Додати до заяви оригінал платіжного документа, який підтверджує сплату судового збору, а також копію паспорта та ідентифікаційного коду.
- Отримати наручне або поштою подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів.
- Після отримання подання звернутися до органу Державної казначейської служби за місцем помилково зарахованого судового збору із заявою про повернення коштів з бюджету. До заяви додайте оригінал подання, а також оригінал або копію платіжного документа, або паперову копію електронного розрахункового документа, які підтверджуюсь перерахування коштів до бюджету.
Повернення судового збору за ухвалою суду
Якщо людина сплатила судовий збір і подала позов, у
процесі розгляду якого виникли правові підстави для повернення збору, решту
грошей також можна повернути.
Стаття 7 закону «Про судовий збір» визначає для цього такі підстави:
- Зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом(судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми).
- Повернення заяви або скарги.
- Відмова у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
- Залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
- Закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.