Як протистояти незаконним діям колекторів
Дата публікації: 14.01.2020
Часто колектори користуються правовою необізнаністю громадян та переходять у своїй діяльності дозволені законодавством межі. Як зрозуміти, чи законні методи вони використовують при стягненні боргу і що робити, коли вам погрожують? Роз’яснює юрист Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку при Одеській обласній організації ВГО «Комітет виборців України» Павло Головатий.
Колекторами називають людей, які вимагають від боржників погашення кредитів в інтересах замовника-кредитора (частіше всього банку, кредитної спілки чи іншої фінансової установи). Останнім часом почастішали випадки, коли колектори «займаються» не лише боржниками, які тривалий час не сплачують кредит чи навмисне ухиляються від оплати, але і добропорядними клієнтами фінансових установ чи навіть сторонніми людьми (родичами та знайомими).
Колектори можуть використовувати такі протиправні дії:
• Відмовлятися представитися, вказати місце роботи і займану посаду (при особистих контактах відмовлятись пред’являти посвідчення чи інший документ щодо особи).
• Представлятись працівниками поліції, прокуратури, виконавчої служби, суду чи інших державних органів і вимагати негайного погашення боргу (при цьому посилатись на нібито відкрите проти вас кримінальне провадження).
• Використовувати підроблені рішення судів чи інших державних та недержавних органів, інші фальсифіковані документи.
• Проявляти грубість у спілкуванні та вживати ненормативну лексику.
• Погрожувати вашому життю і здоров’ю (життю і здоров’ю ваших родичів і близьких) та незаконно перешкоджати користуванню вашим майном.
• Розповсюджувати неправдиву інформацію, яка порочить вашу честь та гідність.
• Дзвонити вам на роботу, вашим родичам і знайомим і поширювати інформацію про те, що ви є злісним неплатником.
• Телефонувати чи приходити до вас додому у вечірній і нічний час.
• Вимагати передати готівку безпосередньо в руки (прострочення повинні погашатися лише на рахунок відповідної фінансової установи).
Що потрібно знати у таких випадках
1. Такі дії є незаконними, навіть якщо у вас дійсно є непогашений борг чи кредит. Ніхто ні за яких обставин не має права погрожувати людині, розповсюджувати персональну інформацію, втручатися в особисте життя.
2. Всі спірні питання за кредитним чи борговим зобов’язанням вирішуються у суді. Ніхто не має права описувати/досліджувати/конфіскувати ваше майно, поки не буде відповідного РІШЕННЯ СУДУ про стягнення з вас на чиюсь користь грошових коштів. Але якщо судове засідання з цього приводу кимось ініціюється, вас ОБОВ’ЯЗКОВО повинні викликати до суду. Таким чином ви будете знати, що така судова справа існує і матимете можливість впливати на хід розгляду як повноправний учасник.
Колектори майже ніколи не звертаються до судів. Відповідно без рішення суду ви не зобов’язані виконувати їхні незаконні вимоги і взагалі з ними спілкуватися. Якщо навіть колектори і нададуть вам рішення суду, наша порада – зверніться до суду і переконайтеся, що таке рішення суду дійсно існує.
3. Передача банком персональної інформації колекторам без відома та згоди боржника є незаконною. Лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини можлива обробка персональних даних без згоди особи, але такі виключення точно не стосуються колекторів. Вимоги Закону України «Про банки й банківську діяльність» визначають, що дані, які стосуються діяльності й фінансового становища клієнта і які стали відомі банку в процесі обслуговування клієнтів є банківською таємницею, розголошення якої заборонене, хоча й допускається лише у виняткових випадках, передбачених законом (наприклад, при проведенні слідчих дій).
4. На незаконний тиск колекторів і вимагання ви можете реагувати щонайменше двома шляхами:
• ігнорувати: не брати слухавку, змінити номер телефону, викидати їхні листи з вимогами та залякуваннями;
• написати заяву про злочин до поліції за статтею 189 Кримінального кодексу України – вимагання. У цьому випадку поліція зобов’язана за вашою заявою розпочати кримінальне провадження, визнати вас потерпілим і зробити все можливе для встановлення і покарання винуватців.
Додаткові поради
• Краще не зв’язувати себе зобов’язаннями з сумнівними кредитно-фінансовими фірмами, які обіцяють швидкі гроші. Зазвичай такі кредитні зобов’язання передбачають вкрай невигідні для клієнта умови.
• Кожного разу уважно ознайомлюйтесь з умовами кредитного договору, звертаючи увагу на штрафні санкції та проценти за користування кредитом. Оцінюйте свої фінансові можливості з урахуванням всіх умов договору. Попросіть менеджера роз’яснити незрозумілі Вам пункти, у випадку необхідності зверніться за правовою консультацією.
• Обов’язково отримайте та зберігайте свою копію кредитного договору.
Інші поради юриста, як захиститися від колекторів, читайте тут.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.