facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як приватизувати земельну ділянку під житловим будинком

Дата публікації: 23.01.2025

Кроки процесу приватизації земельної ділянки розʼяснює юристка Білоцерківської ГО «Правова єдність» Олександра Щербина. Оформлення такого права власності дозволяє власнику вільно розпоряджатися своїм майном, захищати його в разі виникнення спірних ситуацій, а також дає право вчиняти юридичні дії з землею: передавати її у спадок, продавати або здавати в оренду.

Олександра Щербина,
юристка ГО «Правова єдність».

Із 19 листопада 2022 року в Україні набрав чинності Закон №2698-IX, який вніс зміни до Земельного кодексу України. Одна з важливих новацій — дозволено безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на цих ділянках обʼєктів нерухомості (будівель, споруд). Це означає, що люди, які мають неприватизовану земельну ділянку під житловим будинком, можуть оформити її у власність.

Однак варто враховувати, що дія цього Закону обмежує загальну безоплатну передачу земель, окрім випадків, передбачених для нерухомості, розташованої на цих ділянках.

Етапи приватизації земельної ділянки

  1. Розробка технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки. Це початковий і найважливіший етап, який містить:
  • Пошук сертифікованого інженера-землевпорядника. Необхідно укласти договір з інженером або землевпорядною організацією на виготовлення технічної документації. В електронному кабінеті «Е-сервіси» Держгеокадастру можна замовити витяг із Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників. Для цього необхідно авторизуватися в особистому електронному кабінеті «Е-сервіси» та зліва перейти у меню «Реєстр інженерів» і обрати розділ «Інженери-землевпорядники». Також ви можете звернутися до землевпорядних організацій або до приватного землевпорядника.

  • Розробка документації. Вона передбачає визначення меж земельної ділянки безпосередньо в натурі (на місцевості).
    За результатами роботи замовник отримуєпаперову технічну документацію та електронний документ (диск) із даними про земельну ділянку, що підлягають внесенню до Державного земельного кадастру (ДЗК).
    Вартість, строки виконання та інші деталі визначаються в договорі між замовником і виконавцем.
  • Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (далі — ДЗК). Після отримання технічної документації потрібно звернутися до Державного кадастрового реєстратора.
    Необхідно подати заяву про внесення відомостей до ДЗК, до неї долучити технічну документацію в паперовому та електронному форматах, електронний документ із даними про результати робіт із землеустрою.

Важливо! Розробник технічної документації (інженер-землевпорядник) може подати ці документи самостійно, якщо це передбачено договором. Після обробки документів кадастровий реєстратор видає витяг із ДЗК, який підтверджує реєстрацію земельної ділянки.

  • Звернення до місцевої ради для отримання рішення про передачу земельної ділянки у приватну власність.
    Необхідно долучитиклопотання до ОМС, копії паспорта та ідентифікаційного коду, розроблену технічну документацію та витяг із ДЗК.Орган місцевого самоврядування розглядає подані документи та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність або виносить обґрунтовану відмову. Термін розгляду — до 1 місяця.

  • Реєстрація права власності на земельну ділянку. Після прийняття позитивного рішення сесії ради необхідно зареєструвати право власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП).
    Для цього необхідно звернутися до центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу) за місцем розташування ділянки або до нотаріуса та подати пакет документів, зокрема рішення місцевої ради.
    Після реєстрації власник отримує витяг із ДРРП, який підтверджує право власності на земельну ділянку.
    В разі неправомірної відмови місцевої ради варто звертатися до суду для оскарження.

Нормативно-правова база:

Закон України «Про Державний земельний кадастр»;

Закон України «Про землеустрій».

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×