facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як призначається дострокова пенсія матері інваліда з дитинства

Дата публікації: 16.12.2019

Якими законодавчими актами регулюється призначення дострокової пенсії за віком матері інваліда з дитинства та які документи необхідні для того, щоб оформити виплати. На запит із практики Новоайдарського офісу Мережі правового розвитку консультацію підготувала юристка офісу при громадській організації «Суспільна служба правової допомоги» Тамара Оніпко.

Ольга Кравченко* з міста Щастя Новоайдарського району Луганської області звернулася до місцевого управління Пенсійного фонду дізнатися, які документи необхідні для призначення їй пенсії за віком як матері інваліда з дитинства. Пояснила, що її сина визнали інвалідом з дитинства у віці 8 років . Зараз пані Ольга має намір оформити дострокову пенсію за віком як мати дитини з таким статусом. У відомстві жінці пояснили, що її дитину визнано інвалідом після досягнення шестирічного віку, тому для призначення пенсії додатково необхідно надати висновок лікарсько-консультаційної комісії на підтвердження того, що  син мав медичні показання для визнання його дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку. Отже, жінку цікавило, наскільки правомірними є такі вимоги.

Юристка пояснила, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення», жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, а також матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (п. «є» і «ж» ст. 56).
При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії (ст. 94).
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 115 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.
Отже, право на дострокову пенсію за віком мають матері, які виховали інвалідів з дитинства до шестирічного віку.
За змістом наведеної норми, однією з обов`язкових умов для призначення дострокової пенсії за віком є виховання до шестирічного віку саме дитини – інваліда з дитинства. Пільга, пов’язана зі зменшенням жінкам пільгового віку та страхового стажу, установлювалася лише тим матерям інвалідів з дитинства та дітей інвалідів до 16 років, які виховували їх за підтвердженого стану інвалідності на момент досягнення дитиною 6 років.
Відповідно до ч. 12 ст. 7 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями та лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів затверджує Кабінет Міністрів України.
Серед повноважень лікарсько-консультативних комісій, визначених Положенням про лікарсько-консультативну комісію, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року № 917, визначено надання висновку, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку.
Відповідно до п. 2.1. Порядоку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі – Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за додаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
2) документи про стаж,
3) підтвердження заробітної плати;
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи; 5) документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю (при призначенні пенсії згідно з абзацом першим пункту 3 частини першої статті 115 Закону).
При призначенні пенсій жінкам, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а також, у разі відсутності матері або за її згодою, чоловікам, які здійснювали виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку – на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини.
У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть (п. 2.17 Порядку № 22-1).
Згідно з п. 2.18. Порядку № 22-1, визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров’я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги.
Якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Отримавши консультацію, пані Ольга має осмислити інформацію, звернутися до лікарсько-консультаційної комісії за висновком про те, що її син мав медичні показання для визнання його дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та звернутися із відповідною заявою про призначення пенсії до органу Пенсійного фонду.
У разі необхідності юристи Офісу готові й надалі надавати матері безоплатну правову допомогу.

*Персональні дані змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×