facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як розподілити нажите в шлюбі майно, якщо воно знаходиться в іпотеці

Дата публікації: 29.04.2021

Пані Леся з Київщини розлучається з чоловіком. У подружжя виникло питання: як вони можуть розподілити майно, що на даний момент знаходиться в іпотеці? Які правила поширюються на придбане за кредитні кошти майно, а саме нерухомість, роз’яснює юристка Білоцерківського Офісу Мережі правового розвитку Інна Малишко.

На фото: Інна Малишко, юристка Білоцерківського офісу МПР

Згідно з нормами Сімейного кодексу України, дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.

Також, нормами Сімейного кодексу України регламентуються дії, що вчиняє один із подружжя, а саме: якщо однин із подружжя укладає договори, то вважається, що він діє за згодою другого з подружжя.

Подібним чином це правило поширюється і на іпотечне майно, зокрема нерухомість, придбану за кредитні кошти, і таку, що наразі знаходиться в іпотеці.Так, згідно з нормами Сімейного кодексу України, якщо один із подружжя укладає договори, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово, а також нотаріально засвідчена.

Договір, укладений одним із подружжя, зокрема іпотечний договір, договір застави майнових прав в інтересах сім’ї, створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім’ї.

Слід звернути увагу, що спільне майно може бути поділене як у судовому, так і у позасудовому порядку (укладання договорів у нотаріуса), однак нерухомість, яка придбана в кредит та перебуває в іпотеці, підлягає поділу між подружжям. При цьому робити це слід саме у судовому порядку, оскільки нотаріус в такій ситуації допомогти не зможе.

Іпотечний договір зазвичай оформляється на ім’я одного з подружжя, але це зовсім не означає, що саме йому і належить квартира. Оскільки рішення взяти квартиру в іпотеку було спільним, то другий із подружжя часто вказується у договорі як співвласник. Тобто, і борг за квартиру, і сама квартира вважаються спільними. Але кому ж доплачувати іпотеку, і хто залишиться з квартирою після розлучення?

Варіантів вирішення цієї ситуації може бути декілька:

1. Пропорційно часткам

Громадяни, які оформили іпотеку і розірвали шлюб, так само, як і під час перебування у шлюбі, залишаються співпозичальниками і зобов’язані нести перед банком солідарну відповідальність за своїми кредитними зобов’язаннями або пропорційно отриманим від нерухомого майна часткам. Для вирішення питання розділу зобов’язань за кредитом «колишнім» необхідно або самим дійти певної угоди, або розділ здійснюватиметься у судовому порядку. За загальними правилами, борги діляться пропорційно присудженим часткам у спільному майні.

2. Взяти борг на себе

За цим способом один із подружжя при відмові іншого виконувати зобов’язання з погашення кредиту має право взяти всі зобов’язання з іпотеки на себе. Тому, хто відмовився, виплачується компенсація. В даному випадку рекомендуємо тільки судовий варіант розділу, оскільки при добровільній угоді є ризик, що один із подружжя згодом може передумати.

3. Продати квартиру і повернути кредит банку

Якщо подружжя, розриваючи шлюб і ділячи майно, не має бажання бути сторонами за договором застави, воно може прийняти інше, найбільш вірне рішення – продати майно і повернути кредит банку. Продаж житлового приміщення, яке було заставою по іпотеці, повинен здійснюватися за згодою сторін і під контролем банку. Зазвичай це відбувається через ріелторів – партнерів банку, і розрахунок по іпотеці відбувається через комірку в тому ж банку. Залишок коштів після погашення зобов’язань подружжя ділить між собою.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×