Як спадкоємцю отримати компенсацію за пошкоджене чи зруйноване майно
Дата публікації: 31.12.2024
Якщо людина прийняла спадщину, яка має у своєму складі пошкоджене або зруйноване майно, вона має право на грошову компенсацію. Як оформити таку допомогу, які документи і кули подавати, як довго чекати на рішення та як оскаржити його в разі незгоди, розʼяснює юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Микола Лозінський.
Компенсація за пошкоджене чи зруйноване майно — це відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок воєнних дій, надзвичайних ситуацій або інших обставин, що призвели до руйнування чи пошкодження нерухомого майна.
Право на компенсацію як спадкоємець ви набудете, якщо:
- Маєте пошкоджене чи зруйноване майно, яке входить до складу спадщини.
- Прийняли спадщину відповідно до чинного законодавства України.
- Подали відповідну заяву про компенсацію до уповноваженого органу.
Механізм отримання компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло вимагає підтвердження, що особа, яка претендує на компенсацію, є власником цього майна. Якщо документів, що підтверджують право власності, немає, процес отримання компенсації може бути значно ускладнений.
Важливо! Право на компенсацію має лише власник зруйнованого нерухомого майна або його спадкоємець. Тому оформлення свідоцтва про право на спадщину є першочерговим кроком перед поданням заяви на компенсацію.
Згідно з законом Закону України від 23.02.2023 № 2923-IX, у разі смерті отримувача компенсації, до спадкоємця (спадкоємців) переходить право на отримання компенсації за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна (у тому числі житловий сертифікат).
Тобто, цей Закон чітко вказує на те, що спадкоємці можуть отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджено майно у разі смерті спадкодавця, який мав право на отримання такої компенсації. Порядок отримання компенсації спадкоємцем фактично є аналогічним до процедури отримання компенсації власником зруйновного або пошкодженого майна.
Особливістю отримання такої компенсації спадкоємцем є лише процедура звернення до нотаріуса з метою оформлення спадкових прав спадкодавця.
Механізм отримання компенсації
1. Хто має право звернутися для вирішення питання
Право на звернення мають фізичні особи, які є спадкоємцями за законом чи заповітом і прийняли спадщину.
2. Куди звертатися
Щоб отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджено майно, спадкоємець насамперед має звернутися до нотаріуса за останнім місцем проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини та отримати свідоцтво про право на спадщину.
Далі необхідно подати заявупро компенсацію, яку можна подати в кілька способів:
- В електронній формі — засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія). Подати заяву на отримання послуги заявник може особисто, через законного представника чи заповнивши заяву на отримання послуги онлайн на сайті: https://diia.gov.ua/services/poshkodzhene-majno.
- У паперовій формі — через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), орган соціального захисту населення або нотаріуса.
- Через суд — якщо компенсація потребує вирішення у судовому порядку.
3. Які документи слід подати
- Документ, що підтверджує право власності на майно (свідоцтво про право на спадщину).
- Акт обстеження пошкодженого майна (складається комісією органу місцевого самоврядування чи ДСНС).
- Паспорт та РНОКПП заявника.
- Реквізити банківського рахунку для отримання компенсації.
- Довіреність (у разі подання документів представником).
4. Скільки доведеться платити
Подання заяви та розгляд документів є безкоштовними. У разі звернення до суду необхідно сплатити судовий збір (розмір залежить від суми позову).
5. Скільки чекати на розгляд заяви
- Органи місцевого самоврядування розглядають заяву протягом 30 календарних днів з моменту подання всіх необхідних документів.
- У судовому порядку строки залежать від складності справи та завантаженості суду.
6. Як оскаржити відмову
У разі відмови в задоволенні заяви про компенсацію спадкоємець має право:
- Подати скаргу до вищого органу (наприклад, до обласної військової адміністрації).Заперечення, звернення та скарги заявник має подати адміністратора ЦНАПу або безпосередньо Комісії/уповноваженому органу:
– в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису — на електронну пошту Комісії/уповноваженого органу;
– у паперовій формі — на поштову адресу Комісії/уповноваженого органу або безпосередньо Комісії/уповноваженому органу. - Звернутись до суду з позовом про визнання права на компенсацію.
Посилання на нормативні акти
- Цивільний кодекс України (глава 84 «Спадкування»).
- Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна».
- Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
- Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.