facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як стати на облік у Центрі зайнятості і отримати статус безробітного

Дата публікації: 12.02.2020

Пані Ольга з Білої Церкви – у пошуках нової роботи після звільнення з попередньої. Наразі вирішила стати на облік у Центрі зайнятості. Такого досвіду жінка раніше не мала, відтак за порадою, як це зробити, звернулася до Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку. Докладну консультацію щодо умов надання статусу безробітного, пошуку роботи і виплат із безробіття у 2020 році підготувала юристка Офісу при громадській організації «Правова єдність» Інна Малишко.

Отримати офіційний статус безробітного в Україні можна вставши на облік в центр зайнятості (далі – ЦЗ) незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки у нас в країні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості.
При взятті безробітного на облік, на нього заводиться персональна картка, в якій вказуються особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові, рік народження, місце проживання, серія та номер паспорта, відомості про останнє місце роботи або вид діяльності).
Перелік документів, необхідних для реєстрації:
1. Копія та оригінал паспорту і облікової картки платника податків.
2. Копія та оригінал трудової книжки, цивільно-правового договору.
3. Копія та оригінал диплому або іншого документу про освіту.
4. Інші документи (наприклад, військовий квиток (у разі потреби); інвалід подає копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією та, у разі наявності, пред’являє індивідуальну програму реабілітації; внутрішньо переміщені особи пред’являють довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та надають її копію тощо).
Після присвоєння статусу безробітного залишається лише відвідувати ЦЗ (не рідше одного разу на 30 календарних днів) і очікувати, поки співробітники біржі праці підберуть підходящу вакансію.
Підходящою роботою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування.
Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітна. Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці Інвалідам підходяща посада підбирається відповідно до їх професійних знань і навичок, а також з урахуванням довідки медико-соціальної експертної комісії з висновком про умови та характер праці, індивідуальної програми реабілітації та побажань самого інваліда щодо умов роботи.
Якщо неможливо надати безробітному роботу за професією протягом 6 місяців із дня його перебування на обліку, йому пропонується підходяща робота з урахуванням здібностей, стану здоров’я і професійного досвіду, доступних для нього видів навчання та потреби ринку праці.
Дворазова відмова від запропонованої роботи є підставою для зняття з реєстрації в ЦЗ та позбавлення статусу безробітного.
Увага! Пропуск призначеної дати відвідування ЦЗ без поважної причини тягне за собою скорочення виплат або зняття з обліку. Порядок нарахування і виплати допомоги по безробіттю.
Грошова допомога призначається з 8-го дня після реєстрації в державній службі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, починається з 91¬го календарного дня. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом 2 років.
Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Розмір допомоги по безробіттю у 2020 році
Мінімальна сума допомоги по безробіттю в Україні в 2020 році становить 610 грн.
У мінімальному розмірі допомога виплачується непрацюючим громадянам, які за останній календарний рік мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останньої роботи з підстав, передбачених пунктами 3, 4, 7 і 8 статей 40, 41 і 45 Кодексу законів про працю України (КЗпП), а також переселенцям, випускникам навчальних закладів (без досвіду роботи) і демобілізованим зі служби в армії.
Безробітним, страховий стаж яких за останні 12 місяців до реєстрації на біржі праці перевищує півроку, або які мають перерву в роботі з поважних причин (строкова військова служба, навчання, догляд за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 18 років або пенсіонером, який потребує постійного стороннього догляду), розмір виплат по безробіттю розраховується у процентному співвідношенні до їх середнього доходу (зарплати) залежно від страхового стажу, але не менше мінімального розміру допомоги по безробіттю, встановленого для цієї категорії (1630 грн.).
Зверніть увагу, що максимальний розмір фінансової допомоги з безробіття не може перевищувати 4 прожиткових мінімуми для працездатних осіб.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×