facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як укласти шлюб із військовослужбовцем під час війни

Дата публікації: 21.04.2024

Успішний кейс із практики ГО «Центр підтримки місцевих ініціатив» є водночас актуальним на сьогодні покроковим алгоритмом укладання шлюбу з військовослужбовцем. Як зробити це дистанційно, розʼяснює юрист організації Олексій Кормілецький.

Олексій Кормілецький
юрист ГО «Центр підтримки місцевих ініціатив».

Пані Валентина, яка звернулася до ГО «Центр підтримки місцевих ініціатив», розповіла про свої плани укласти шлюб із воїном ЗСУ і просила пояснити, як зробити це дистанційно, якщо ії обранець — діючий військовослужбовець.

Із 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, в Україні введено режим воєнного стану. Державна реєстрація шлюбу дозволяється у день подання відповідної заяви.
07 березня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 213 “Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану”, відповідно до якої, зокрема державна реєстрація шлюбу, якщо один із наречених є військовослужбовцем Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, поліцейським, особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особою начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівником закладу охорони здоров’я, можуть проводити відділи державної реєстрації актів цивільного стану без особистої присутності такого нареченого (нареченої).

У період воєнного стану, окрім можливості одружитись за 1 день, звернувшись із заявою до будь-якого відділу ДРАЦС (враховуючи вимоги статті 32 Сімейного кодексу України, яка передбачає можливість реєстрації шлюбу в день подання заяви, якщо є безпосередня загроза для життя нареченого або нареченої), військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань можуть також укласти шлюб дистанційно, без присутності себе або нареченої. Це дозволяє постанова Кабінету Міністрів України № 213 від 7 березня 2022 року.

Для цього військовослужбовець має подати відповідну заяву на імʼя свого командира. В заяві обов’язково зазначити відомості про себе та наречену (нареченого), зокрема прізвище, власне ім’я та по батькові, дату народження, громадянство, а в разі зміни прізвища — відомості про обране прізвище. Така заява одночасно є підтвердженням факту надання згоди військовослужбовцем на шлюб.

Згідно з процедурою, акт про укладення шлюбу складає не орган РАЦСу, а командир (керівник) військовослужбовця. В даному випадку особиста присутність наречених не є обов’язковою.

Такий акт обов’язково має містити такі відомості:

  • дату та місце складення акта;
  • прізвище, ім’я та по батькові, дату народження, громадянство;
  • обране прізвище обох наречених.

Акт має бути скріплений гербовою печаткою відповідного органу (військового формування).

Командир (керівник), який склав акт, передає (надсилає) його до відділу ДРАЦСу, де складається актовий запис про шлюб та вносяться відомості до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Через деякий час після наданої консультації пані Валентина повідомила, що вона та її коханий одружилися та належним чином зареєстрували шлюб як юридичний факт. 

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.

Читайте також:

Українці зможуть отримати послуги ДРАЦСів, навіть перебуваючи за кордоном

Чи має відношення військкомат до процесу розлучення?

Як дізнатися рішення суду про розірвання шлюбу (+відеоінструкція)


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×