facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як уникнути ризиків при купівлі автомобіля

Дата публікації: 28.05.2021

Як не потрапити на гачок шахраїв та убезпечити себе від маніпуляцій, купуючи авто, роз’яснює юрист Вінницького офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Подільський центр прав людини» Олександр Довбиш. Корисні поради він подає на прикладі історії вінничанина, який купив автомобіль за довіреністю.

На фото: Олександр Довбиш, юрист Вінницького офісу МПР.

Пан Олександр звернувся до юристів Офісу з проханням надати йому правову допомогу у  складній для нього ситуації.  Розповів, що у грудні 2020-го мав намір купити автомобіль. На сайті оголошень обрав найбільш прийнятний для себе варіант і вирішив оглянути автівку. Заручившись підтримкою досвідчених товаришів, які виїхали з ним до іншого міста та допомогли оцінити належний стан автомобіля, прийняв рішення придбати авто. Як виявилося, бажаний легковик продавав не власник, а особа, якій він надав довіреність на продаж. Проте дана обставина не викликала жодних підозр у Олександра, оскільки в тексті довіреності були надані вичерпні права для продажу вказаного автомобіля.

Аби пришвидшити процес передачі автомобіля, продавець із покупцем оформили нотаріальну довіреність з правом переоформлення автомобіля у сервісних центрах Національної поліції. Крім цього, автомобіль був перевірений за усіма публічними базами обтяжень, де не було виявлено жодних заборон на відчуження чи накладення арешту. Передавши в руки продавцю кошти, Олександр отримав технічний паспорт на автомобіль, сів за кермо та вирушив додому.

Слід зазначити, що чоловік не поспішав перереєстровувати автомобіль на своє ім’я в сервісному центрі та продовжував ним користуватися на підставі нотаріальної довіреності.

Проте через місяць після придбання автівки Олександра зупинили працівники поліції і повідомили, що автомобіль знаходиться в розшуку. Легковик конфіскували, пред’явивши відповідні документи, з яких стало відомо, що на автомобіль ухвалою слідчого судді одного із районних судів України накладено арешт.


Як виявилося, ухвала суду була винесена за п’ять днів до дати оформлення довіреності на Олександра з правом продажу. Очевидним є той факт, що винесена ухвала ще не була внесена державним реєстратором до відповідних реєстрів обтяжень, – пояснює Олександр Довбиш.

Купуючи авто, візьміть до уваги наступні поради:

1. Перш за все, уникайте купівлі автомобіля за довіреністю, оскільки вона не породжує права власності на автомобіль. Оформлена довіреність дає вам тільки право на користування автомобілем, а також право на продаж від імені власника. Власник автомобіля зберігає за собою право відкликати (скасувати) видану довіреність у будь-який час. Купівля авто за довіреністю несе в собі безліч ризиків для покупця: автомобіль може бути у заставі в банку, на нього може бути оформлено кредит, накладено арешт, він може перебувати у розшуку як викрадений, тощо.  

2. Єдиний повністю законний і найбільш безпечний спосіб придбання автомобіля – оформлення договору купівлі-продажу рухомого майна. У договорі слід обов’язково вказати дату продажу, інформацію про транспортний засіб та його технічні характеристики, деталі вартості та порядок оплати.
Кошти за придбаний автомобіль слід передавати власнику в присутності, як мінімум, двох свідків.  Такий договір може бути укладено як у сервісному центрі МВС, так і в нотаріуса. На відміну від нотаріально засвідченого, договір купівлі-продажу в сервісних центрах МВС укладається безкоштовно. Здійснюються лише встановлені законодавством обов’язкові платежі за отримання послуги перереєстрації транспортного засобу. 
При укладенні договору купівлі-продажу в обов’язковому порядку здійснюється зняття транспортного засобу з державної реєстрації та нова реєстрація із зазначенням нового власника. При здійсненні реєстраційних дій працівники поліції обов’язково перевіряють наявність будь-яких обтяжень, накладених на даний автомобіль.

Нюанс

В описаному вище випадку навіть працівники поліції не змогли б виявити наявність обтяження, встановлене ухвалою суду, однак ще не внесене до державних реєстрів обтяжень. На допомогу тут може прийти адвокат, який має досвід роботи з реєстрами судових рішень. Очевидно, що ухвала суду, яка набула законної сили, вже була внесена до судового реєстру.

Висновок

Купуючи транспортний засіб, слід невідкладно оформляти такий договір у нотаріуса або в сервісному центрі МВС. Для впевненості у відсутності будь-яких обтяжень, окрім даних національної поліції, варто отримати ще й висновок адвоката про відсутність обтяжень, накладених прийнятими судовими рішеннями.
Такі самі рекомендації стосуються і купівлі-продажу нерухомого майна.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×