Як узаконити будівництво власного житлового будинку: алгоритм дій
Дата публікації: 15.07.2024
Авторка: Олександра Щербина, юристка ГО «Правова єдність» (м. Біла Церква)
У звʼязку з підвищеним попитом на житло та постійними змінами в законодавстві важливо бути обізнаним з процесом легалізації будівництва. Чітке розуміння цього процесу допомагає уникнути безлічі юридичних та адміністративних проблем, забезпечуючи мирне користування власним житлом. Крім того, знання алгоритму дій для узаконення будівництва сприяє економії часу та фінансових ресурсів, що особливо цінно для забудовників.
Питання легалізації будівництва має важливе значення для кожного громадянина, який прагне збудувати своє житло законно та безпечно. По-перше, правильне оформлення документації гарантує, що будинок відповідатиме всім вимогам безпеки та стандартам якості, що зменшує ризики для мешканців. По-друге, легалізація будівництва дозволяє уникнути юридичних проблем у майбутньому, таких як можливі штрафи, судові розгляди чи навіть вимоги про знесення будівлі. По-третє, наявність офіційно оформлених документів дозволяє власнику здійснювати правові дії з нерухомістю, зокрема продаж, дарування чи успадкування. Нарешті, в умовах воєнного стану та нестабільної ситуації в країні спрощені процедури отримання будівельних паспортів та інших дозволів роблять процес будівництва більш доступним і прозорим для громадян, що сприяє відновленню житлового фонду та забезпеченню громадян житлом.
Для будівництва власного будинку на присадибній ділянці площею до 500 м² та висотою не більше двох поверхів (без урахування мансарди, цоколя й підвалу) насамперед необхідно мати земельну ділянку у власності, співвласності або користуванні. Земля повинна бути зареєстрована в Державному реєстрі речових прав (ДРРП) і мати кадастровий номер, або у вас повинен бути державний акт на право власності.
Важливо! Цільове призначення земельної ділянки повинно відповідати плану зонування. Житлові будинки можна будувати лише на земельних ділянках, призначених для “будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)».
Для отримання вихідних даних — будівельного паспорта забудови земельної ділянки — замовник повинен звернутися до уповноваженого органу містобудування та архітектури (УОМА) за місцем розташування об’єкта через портал Дія або ЦНАП (ця послуга є безкоштовною).
Відповідно до постанови Кабміну України від 24 червня 2022 р. N 722, на період воєнного стану замість будівельного паспорта можна отримати схему намірів забудови ділянки у приватного проектанта, який має на це відповідну ліцензію.
Після подання повідомлення замовник може починати будівельні роботи: власними силами (так званий господарський метод) або з залученням підрядника. Перед поданням повідомлення про початок будівельних робіт замовник може укласти договір з генпідрядником у паперовій формі. У такому випадку договір повинен бути внесений генпідрядником у Реєстр будівельної діяльності, а присвоєний йому 16-значний реєстраційний номер – переданий замовнику.
Після завершення будівельних робіт замовник повинен звернутися до Бюро технічної інвентаризації для виїзду відповідальної атестованої особи на об’єкт та виготовлення технічної документації. Ця документація обов’язково має бути внесена до Реєстру будівельної діяльності з присвоєнням 16-значного реєстраційного номера.
Замовник може подати до органу державного архітектурно-будівельного контролю (ДІАМ або органу ДАБК при ОМС) декларацію про готовність об’єкта до експлуатації через Дію або ЦНАП (ця послуга є безкоштовною).
Після успішної реєстрації декларації замовнику необхідно звернутися до державного реєстратора або нотаріуса для оформлення права власності на об’єкт та внесення відповідних відомостей до ДРРП (Державний реєстр речових прав) і отримання витягу.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.