facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як відновити статус громадянина України

Дата публікації: 03.11.2020

На прикладі з практики Вінницького офісу Мережі правового розвитку юрист Подільського центру прав людини Олександр Довбиш роз’яснює, як діяти, коли людина з тих чи інших  причин не має підтверджуючих її особу документів. Зокрема в даній ситуації правники допомогли стати повноправною громадянкою України жінці, яка вийшовши з місць позбавлення волі, не мала ні паспорта, ні свідоцтва про народження, ні навіть довідки про звільнення.

Мешканка Вінниці пані Катерина звернулася до Офісу з проханням надати їй правову допомогу, вийшовши з місць позбавлення волі. Жінка розповіла, що не має жодного документа, який би підтвердив та встановив її особу – тому вона не може влаштувати своє подальше життя на волі. Свідоцтво про народження Катерина втратила ще до відбування покарання. Паспорт громадянина України вона ніколи не отримувала, хоча проживала на території України з моменту свого народження в 1985 році. Також була втрачена і довідка про звільнення з місць позбавлення волі, яка могла б підтвердити особу жінки.
Коли ж Катерина звернулася до міграційної служби за місцем свого проживання, їй відмовили у видачі паспорта громадянина України через відсутність підтверджуючих документів про її особу.

Як діяти

Враховуючи той факт, що жінка ніколи не мала паспорта громадянина України, їй необхідно було пройти процедуру набуття громадянства України. Відповідно до діючого законодавства, отримання паспорту громадянина України залежить від встановлення факту постійного проживання на території України в певний час.

В даному випадку, коли людина не має жодних документів, що посвідчують її особу, вирішення даного питання відноситься до компетенції суду. Для цього слід подати до суду заяву про встановлення факту постійного проживання на території України в певний час. До заяви за  наявності додаються відповідні підтверджуючі документи, що належать заявнику:

  • свідоцтво про народження,
  • свідоцтво про закінчення середньої або вищої освіти,
  • довідка з місця проживання за певні періоди часу, тощо.

Правова база

Відповідно до ч. 1 ст.3 Закону України «Про громадянство України»  , громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24.08.1991 року) постійно проживали на території України. Про належність до громадянства України таких осіб може свідчити наявність у паспортах громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24.08.1991 року чи 13.11.1991 року.

Підстави набуття громадянства України передбачені ст.6 Закону України «Про громадянство України», згідно з якою громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров`я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю або передачі на виховання в сім`ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Згідно з п. 10 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 року №215/2001, для встановлення відповідно до пунктів 1 та 2 частини першої статті 3 Закону належності до громадянства України особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року або на 13  листопада 1991 року не досягла повноліття та проживала в Україні разом із батьками (одним із них) або іншим її законним представником, подає:

  • заяву про встановлення належності до громадянства України;
  • копію свідоцтва про народження; один із зазначених документів, зокрема судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи в неповнолітньому віці на території України станом на 24 серпня 1991 року або факту її проживання в неповнолітньому віці в Україні станом на 13 листопада 1991 року.

У пункті 44 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 року № 215/2001, встановлено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання особи до 24.08.1991 року на території, яка стала територією України, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України Про громадянство України, умовою прийняття до громадянства України є, зокрема, безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31 березня 1995 року передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Наведені вище положення законодавства свідчать про те, що за відсутності у заявника передбаченого законодавством документального підтвердження факту його постійного проживання станом на 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України Про правонаступництво України – паспорта громадянина колишнього СРСР з відмітками про постійну прописку на території України, для отримання заявником паспорта громадянина України їй попередньо необхідно встановити наявність підстав для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням шляхом встановлення вищевказаного факту у судовому порядку.

Вирішення справи

Юристи Подільського центру прав людини підготували заяву до суду про встановлення факту постійного проживання Катерини на території України станом на 24 серпня 1991 року. Доказами у справі подали копію з домової книги за місцем проживання Катерини у 1991 році, довідку з сільської ради про прописку/проживання у 1991 році на території сільської ради, загальну фотографію учнів по закінченню 1-го класу сільської школи, відповідь з установи виконання покарань. Також підготували клопотання про виклик свідків, що знали Катерину і проживали по сусідству з сім’єю, в якій жінка народилася.

В результаті розгляду заяву Катерини суд задовольнив, чим були повністю поновлені її політичні, соціальні та особисті права як громадянки України.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×