Як військовим пенсіонерам захищати свої права: поради юриста
Дата публікації: 07.03.2019
Юрист Громадського центру правосуддя на Харківщині*, адвокат Роман Лихачов, проаналізувавши масові звернення військових пенсіонерів до Центру, підготував консультацію щодо перерахунку пенсій військовослужбовців. Він роз’яснює, скільки насправді мають складати виплати і які дії Пенсійного фонду вважаються неправомірними.
Із 1 січня 2018 року органи Пенсійного Фонду України проводять перерахунок пенсій військовослужбовців і в більшості випадків знижують суму виплат. Пенсійний фонд аргументує це постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Але такі дії є неправомірними.
Аналіз судових рішень показав, що 90% військових пенсіонерів, які звертаються за юридичною допомогою, вийшли на пенсію до 01.10.2011 року та мають право на максимальний її розмір, тобто 90% суми грошового забезпечення. Незважаючи на це, органи Пенсійного фонду України порушують їхні права.
Розмір пенсії військового повинен становити певний відсоток від відповідного військового грошового забезпечення. Це посадовий оклад + оклад за військове звання + оклад за вислугу років.
Минулого року в закон, який визначає розмір пенсії військових, внесли зміни. Тепер військові, які вийшли на пенсію після 2018 року, будуть отримувати не більше 70% від грошового забезпечення. Але співробітники Пенсійного фонду України при перерахунку пенсій застосовують нову норму і до тих, хто став пенсіонером до 2018-го року. Закон, як відомо, зворотної сили не має, а призначення пенсії та перерахунок пенсії – поняття різні, тобто застосовувати ці норми до пенсіонерів, які вийшли на пенсію до прийняття нових норм, не можна.
Якщо на момент призначення пенсії конкретному військовослужбовцю позначені зміни 2018-го не були внесені в законодавство, то в органів Пенсійного Фонду України відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії даному військовослужбовцю.
У разі неправомірних дій органів Пенсійного Фонду України юристи Чугуївської правозахисної групи рекомендують негайно звертатися до суду для врегулювання питання.
Консультації та юридичні послуги можна отримати за тел.: 093-96-42-977; 067-57-55-939
*Громадський центр правосуддя на Харківщині сформований на базі Чугуївського офісу Мережі правового розвитку при Чугуївській правозахисній групі. Він знаходиться за адресою: Харківська область, м. Чугуїв, вул. Музейна, 16а. Центр був створений для полегшення доступу людей до правосуддя, адміністративних та соціальних послуг, послуг з надання правової допомоги й альтернативного вирішення спорів. Центр надає допомогу у створенні програми громадської просвіти та підвищенні обізнаності громадян щодо прав, правової допомоги, функціонування судової системи та сектору юстиції.
P.S. Проект “Перший громадський центр правосуддя на Харківщині” реалізується громадською спілкою “Мережа правового розвитку” за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми “Нове правосуддя”.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.