facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як військовослужбовцю перевестися з однієї частини чи місцевості в іншу

Дата публікації: 28.04.2023

Переведення військовослужбовця з однієї частини/місцевості в іншу: якими є порядок і підстави цієї процедури. Правове роз’яснення підготував Андрій Мицак, юрист ГО «Молодіжний ініціативний центр».

Андрій Мицак, юрист ГО «Молодіжний ініціативний центр».

Військовослужбовець може клопотати про переведення з однієї частини/місцевості в іншу, зокрема за місцем проживання за наступних умов: 

  • за станом здоров’я згідно з висновком військової лікарської комісії; 
  • за сімейними обставинами; 
  • у разі службової необхідності; 
  • у разі проведення організаційних заходів; 
  • за висновком службової характеристики. 

Щоб перейти в іншу військову частину, спочатку необхідно отримати відношення.Це письмовий документ, який видає командир військового формування, до якого військовослужбовець має бажання бути переміщеним для подальшого проходження військової служби. У відношенні відповідний командир підтверджує наявність вакантної посади, що відповідає військово-обліковій спеціальності військовослужбовця, та висловлює свою позицію, що він не заперечує, аби відповідний військовослужбовець був переміщений до ввіреної йому військової частини. Документ видається з тієї військової частини, куди людину мають намір прийняти, після чого можна подавати рапорт на ім’я свого командира. 

Командування зобов’язане перевести (перемістити) військовослужбовця в іншу місцевість/частину в наступних випадках: 

  • стан здоров’я військовослужбовця або за стан здоров’я членів його сім’ї (за рапортом та за наявності відповідного медичного висновку); 
  • потреба догляду за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) чи особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами (за рапортом та документами, які підтверджують потребу в постійному сторонньому догляді за ними); 
  • переміщення дружини (чоловіка) військовослужбовця, які проходять військову службу за контрактом, на нове місце служби в порядку, визначеному в пункті 114 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України

Рішення про переведення військовослужбовця приймає відповідний командир. При цьому дозвіл на переміщення — це право, а не обов’язок командира. 

Є виняток: військового мусять перевести в інший підрозділ, якщо є висновок військової лікарської комісії щодо обмеженої придатності до служби. 

Для переведення військовослужбовець має подати такі документи

  • рапорт; 
  • документи, які підтверджують підстави переведення (наприклад висновок ВЛК, медичне заключення для необхідності догляду за особою, тощо); 
  • відношення: згоду командира частини, який приймає на військову службу. 

Командир військової частини готує подання на переведення. І далі за результатами приймається рішення (наказ) військового керівника про переведення.
Для отримання відношення (згоди командира військової частини в яку військовий має намір перевестися) радять звертатися напряму до командира військової частини. 

Що може зробити військовий, якщо рапорт не погодили 

У разі відмови військовий може подати скаргу в Міністерство оборони, Генштаб або Військову службу правопорядку у ЗСУ. Також він може подати заяву про вчинення злочину, передбаченого статтею 403 Кримінального кодексу України,  невиконання наказу командира. В такому разі необхідно буде зазначити, чому на думку військового «має місце вчинення злочину його командиром, який без жодних підстав не виконує наказ (має бути вказана дата та номер наказу) про переведення військовослужбовця». 

Вимоги у скарзі необхідно викладати докладно та зрозуміло, додатково обґрунтувавши свою позицію нормами чинного законодавства — від цього залежатиме, наскільки успішним буде вирішення питання. 

Готувати скаргу необхідно у двох примірниках: один — тому, хто буде її розглядати, а на другому мають поставити відмітку про отримання скарги. Примірник з відміткою зберігати. 

Що варто знати про розгляд скарги 

  • Після отримання звернення відповідний орган має його розглянути протягом одного місяця. Якщо питання не потребує додаткового вивчення, його можуть розглянути негайно, але не пізніше 15 днів від моменту надходження.
  • Військовий або його представник (адвокат) може бути присутній під час розгляду скарги. 

За результатами розгляду скаргу задовольняють або відмовляють в її задоволенні. Відмова обов’язково має бути письмовою та аргументованою, із зазначенням конкретних причин та посиланнями на норми закону. Відмову можна оскаржити в суді. 

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та Legal Empowerment Fund (програма Fund for Global Human Rights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×