Як встановити факти народження та смерті на тимчасово окупованих територіях
Дата публікації: 20.09.2023
Питання встановлення юридичних фактів набуло особливої значущості внаслідок захоплення деяких територій України російськими військами. Але навіть попри окупацію життя у цих регіонах триває: народжуються діти і, на жаль, вмирають люди, зокрема і через бойові дії. Актуальну консультацію про те, як встановити факти народження та смерті на тимчасово окупованих територіях України, підготував юрист ГО «СТЕП» Антон Стасік.
Такі події як народження і смерть громадянина України мають бути зафіксовані нашою державою в особі органів реєстрації актів цивільного стану для того, щоб створювати юридичні наслідки.
Народження та смерть є юридичними фактами, що мають наслідком виникнення та зміну багатьох правовідносин, а тому мають безпосереднє значення для реалізації людьми своїх прав.
Встановлення юридичного факту народження
Юридичні факти народження осіб на тимчасово окупованій території можуть бути встановлені в позасудовому або в судовому порядку.
Позасудовий порядок може бути використаний, якщо у заявника є медичне свідоцтво про народження дитини, висновок комісії з питань підтвердження факту народження дитини на непідконтрольній території про підтвердження факту народження дитини, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.
У разі наявності цих документів заявник має право звернутися безпосередньо до органу реєстрації актів цивільного стану для отримання свідоцтва про народження дитини (звернутися можна до будь-якого органу РАЦС на підконтрольній Україні території).
Якщо ж органи РАЦС відмовляють у реєстрації факту народження, а також якщо не вистачає певних документів чи за бажанням заявника юридичний факт народження може бути встановлений в судовому порядку.
Для цього заявник має скласти заяву, в якій зазначити:
- який факт заявник має намір встановити та з якою метою;
- причини, за яких неможливо отримати документи, які посвідчують цей факт;
- докази, які підтверджують цей факт.
До заяви слід додати копії або фотокопії (за відсутності копій) відповідних документів, які підтверджують народження дитини.
Заявник може звернутися до будь-якого суду за власним вибором на підконтрольній Україні території, судовий збір при цьому не сплачується.
Суд розглядає справу невідкладно, зазвичай у день звернення або протягом кількох днів. За результатами розгляду заявник отримує рішення, з яким може звернутися до органів РАЦС для отримання свідоцтва про народження дитини.
Встановлення факту смерті
Порядок встановлення факту смерті також може бути позасудовим або судовим.
Для встановлення факту смерті в позасудовому порядку заявник надає до органів РАЦС лікарське свідоцтво про смерть або фельдшерську довідку про смерть.
Підстави для застосування судового порядку — такі самі, як і при встановленні фактів народження: у разі відмови органів РАЦС, недостатності документів або за бажанням заявника.
У заяві зазначаються:
- факт, який заявник хоче встановити;
- причини, за яких неможливо отримати документи, які посвідчують цей факт;
- докази, які підтверджують цей факт.
Суд заявник може обирати будь-який, який знаходиться на підконтрольній Україні території, при цьому судовий збір не сплачується.
Після отримання рішення суду заявник може звернутись до органів РАЦС та отримати свідоцтво про смерть.
Таким чином, незважаючи на складності, пов’язані з тимчасовою окупацією територій, в Україні створений та діє механізм для вирішення правових проблем щодо встановлення юридичних фактів.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.