facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як видається та оплачується лікарняний при COVID-19

Дата публікації: 18.11.2020

За офіційною статистикою, в Україні щодня збільшується кількість хворих на COVID-19*. Окрім проблем внаслідок недуги, зокрема з наданням медичної допомоги, у людей виникають й інші питання – наприклад, щодо оплати лікарняних. Враховуючи велику кількість таких звернень до Чернігівського офісу Мережі правового розвитку, актуальну консультацію підготувала юристка Офісу при громадській організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» Наталія Куликова.

Відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 року № 455, на період проведення заходів, спрямованих на запобігання поширенню короновірусної хвороби (Covid-19), відкривати листки непрацездатності може лікар, який надає первинну медичну допомогу.
Робити це медик має це на підставі звернення та опитування хворого за допомоги засобів телефонного зв’язку або інтернет-телефонії з обов’язковим відповідним записом у медичній карті амбулаторного хворого.

Зверніть увагу! Навіть якщо ви не підписали декларацію з сімейним лікарем, але маєте будь-які ознаки захворювання, ви маєте право звернутися або до лікаря-терапевта в поліклініці, або будь-якого терапевта в приватній клініці – і також зможете отримати лікарняний лист!

Є певні особливості на період тимчасового відсторонення від роботи осіб, робота яких пов’язана з обслуговуванням населення, та які контактували з інфекційними хворими. У разі, якщо таких співробітників неможливо тимчасово перевести за згодою на іншу роботу, не пов’язану з ризиком поширення інфекційних хвороб, листок непрацездатності їм видає лікар-інфекціоніст або лікуючий лікар на підставі результатів досліджень лабораторних центрів Міністерства охорони здоров’я України (перелік визначений).

Водночас закон передбачає, що на період перебування застрахованої особи на самоізоляції або обсервації у спеціалізованих тимчасових закладах охорони здоров’я, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 (крім хворих осіб), листок непрацездатності видає лікуючий лікар на строк, визначений законодавством та галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я.

Але! Зверніть увагу: внесені до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зміни передбачають, що особам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом, допомога з тимчасової непрацездатності виплачується в розмірі 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу не більше, ніж на 14 днів, за винятком медичних працівників. Медпрацівникам допомога з тимчасової непрацездатності у таких випадках виплачується в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.

Якщо в людини, яка перебуває на самоізоляції, підтверджується COVID-19, то лікарняний, який був відкритий на час самоізоляції, закривають. І відкривають новий лікарняний лист на загальне захворювання. І вже  після цього новий лист оплачується з врахуванням страхового стажу людини (якщо стаж понад 8 років – оплачується в розмірі 100%).

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×