Як виправити помилки в документах
Дата публікації: 25.06.2020
Одна невірно написана літера чи цифра в документах може стати причиною низки проблем для їх власників. Зокрема йдеться про свідоцтво про народження чи одруження, свідоцтво про право власності чи право на спадщину, договір купівлі-продажу чи дарування. Юристка Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку Інна Малишко роз’яснює, як виправити помилки через суд або в позасудовому порядку.
Найчастіше помилки в документах виявляють нотаріуси при оформленні спадку, і це є достатньою підставою для відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Помилки в документах особливо часто зустрічаються в документах, виданих до 2000 року, а саме помилки у прізвищах та іменах осіб, які сталися в результаті невірного перекладу при заміні паспортів після встановлення незалежності України.
Так, частими є випадками, коли у свідоцтві на право
власності на будинок у прізвищі власника допущена помилка. У повсякденні це
може і не завдавати власнику незручностей, проте проблеми почнуться, коли
особа, наприклад, забажає продати будинок. І як результат – відмова нотаріуса вчиняти будь-які дії стосовно цієї нерухомості,
поки помилка не буде виправлена.
На сьогодні існує два способи виправити помилки в документі:
– позасудовий — шляхом звернення до органу, що видав документ;
– судовий — шляхом встановлення належності правовстановлюючого документа конкретній особі.
Позасудовий спосіб вирішення проблеми
Слід зазначити, що найпростіше вирішити проблему, звернувшись до органу, який видав такий документ. Слід подати заяву про виправлення технічної помилки. У ній обов’язково потрібно вказати суть помилок і додати документи, що підтверджують їх наявність. При цьому орган може виправити помилку в документі лише тоді, коли в самих документах, на підставі яких видавався правовстановлюючий документ, такої помилки немає і вона була допущена саме з вини відповідного органу.
Але! На практиці виникають ситуації, коли орган, що видавав правовстановлюючий документ, ліквідовано, а орган, в якому знаходиться архівна реєстраційна справа, не наділений повноваженнями виправляти такі помилки. В цьому випадку єдиним способом вирішення зазначеної проблеми є звернення до суду в порядку окремого провадження з відповідною заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Судовий спосіб вирішення проблеми
Ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім’ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Суд може розглянути справу про встановлення фактів, що
мають юридичне значення, якщо:
– такі факти породжують юридичні наслідки (тобто від них залежить виникнення,
зміна або припинення прав громадян);
– законодавством не передбачено інший порядок їх встановлення; встановлення
факту не пов’язано з наступним вирішенням спору про право.
Заява подається до суду за місцем проживання особи.
Увага! За подачу такої заяви необхідно заплатити судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу ( зараз це 405 грн 40 коп).
Під час судового розгляду суд встановлює що документ, виданий певній особі, дійсно їй належить, але суд не має права вносити виправлення у цей документ.
На підставі судового рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, особа може в подальшому оформити майнові чи немайнові права.
Такі справи не є юридично складними, проте додають зайвого клопоту і займають чимало часу. Тому рекомендуємо уважно вивчати документи та в разі виявлення в них помилок негайно вимагати їх виправлення.
P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та правоспроможна громада».
Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.