facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як визнати особу недієздатною та встановити над нею опіку

Дата публікації: 03.02.2021

Успішна історія з практики  Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку є водночас і юридичною консультацією. У матеріалі знайдуть для себе відповіді і клієнти, які стикнулися з необхідністю визнати особу недієздатною та встановити над нею опіку, і юристи, яким стане в нагоді правова база та алгоритм дій при подібному запиті.

Місцева мешканка пані Ольга, яка звернулася до Офісу при Білоцерківській громадській організації «Правова єдність», просила допомогти у складній сімейній ситуації. Йшлося про сестру пані Ольги. Сестрі в 2015 році встановили тяжкий діагноз, внаслідок якого вона перебуває на обліку у психіатра. Останнім часом у сестри спостерігалося загострення: вона стала замкнутою, неконтактною, у неї траплялися напади агресії в бік колег по роботі, жінка не усвідомлювала своїх дій – все це призвело до того, що хвора потребувала сторонньої допомоги.

Юристка Центру Людмила Власенко роз’яснили пані Ользі, як діяти в цій ситуації – порадила звертатися до суду та склала заяву «Про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна».

При складенні заяви юристка врахувала наступні факти:

  1. У зв’язку з розладом психічної діяльності, порушенням процесів сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту, пам’яті, сестра пані Ольги не здатна адекватно усвідомлювати оточуючу дійсність, свій психічний стан, поведінку. Через хворобу вона не розуміє наслідків своєї поведінки, не може правильно орієнтуватися та оцінювати прості життєві ситуації.
  2. На даний час для сестри найближчою родичкою є пані Ольга, яка постійно допомагає їй у веденні господарства, доглядає за нею, тобто здійснює фактичне опікунство над хворою, забезпечує реалізацію нею її законних особистих немайнових і майнових прав та інтересів.
  3. Згідно з медичними довідками однієї з міських лікарень Білої Церкви, сестра пані Ольги отримує амбулаторну психіатричну допомогу.
  4. Згідно з рішенням одного з Органів опіки та піклування Київської області, доцільно призначити піклувальника над сестрою пані Ольги. При цьому береться до уваги те, що пані Ольга може бути піклувальником і не заперечує проти призначення її піклувальником над сестрою.

Правові підстави, вказані у заяві

Згідно зі ст. 39 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу здоров`я не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Відповідно до ст. 55 Цивільного кодексу України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки.

Відповідно до ст. 56 Цивільного кодексу України, органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов’язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.1 ст. 60 Цивільного кодексу України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ст. 62 Цивільного кодексу України, опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

Відповідно до ч.2, ч.3, ч.4 п.1, ч.5 ст. 63 Цивільного кодексу України, опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.
Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників. Згідно ч.2 ст. 299 Цивільно-процесуального кодексу України, судові витрати у справах про визнання громадянина недієздатним або обмежено дієздатним відносяться на рахунок держави.

Зрештою заяву пані Ольги «Про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна» суд задовольнив*.

*Посилання на рішення суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/92203199

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×