facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як зареєструвати зруйноване війною житло

Дата публікації: 07.06.2024

Українці, чиє житло пошкоджена або знищене внаслідок збройної агресії рф, можуть отримати грошову компенсацію від держави. Що слід зробити, щоб офіційно зареєструвати факт руйнування, розʼяснює юристка Сумської ГО «Північна правозахисна група» Наталія Єсіна.  

Наталія Єсінаюристка, виконавча директорка ГО “Північна правозахисна група”.

Для отримання грошової компенсації від держави за зруйноване житло необхідно подати відповідну заяву про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна та пакет документів. Подається все це до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна на відповідній території[1].
Перед цим необхідно зареєструвати об’єкт нерухомого майна у спеціальному державному реєстрі.

Реєстрація житла, зруйнованого внаслідок бойових дій, відбувається за внесенням його до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України[2].

Звертаємо вашу увагу на те, що інформація вноситься до Реєстру пошкодженого та знищеного майна під час воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування. Однак інформаційне повідомлення можна подати як під час дії воєнного стану, так і протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна[3].

Хто уповноважений подавати повідомлення 

1. Фізичні особи, які є:

– власниками або ж спадкоємцями прав на відповідне нерухоме майно або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва;

– членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;

– особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів;

2. Юридичні особи, які є:

– власниками відповідного нерухомого майна або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва або за якими таке майно (об’єкти будівництва) закріплено на праві господарського відання чи праві оперативного управління; інвесторами у це майно;

-об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, управителями багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків[4]

При цьому, якщо знищений об’єкт нерухомого майна перебуває у спільній власності, в подальшому під час подачі документів на отримання грошової компенсації відповідна заява може бути подана вже кожним співвласником окремо або одним із співвласників такого об’єкта.

В якій формі можна подати інформацію про знищене майно 

Подання інформації про знищений об’єкт нерухомого майна може бути здійснено в формі:

1. Електронній — засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія[5];

2. Паперовій — через адміністратора центру надання адміністративних послуг [6] або нотаріуса.

Подати інформаційне повідомлення особа може особисто або через законного представника і незалежно від її місця проживання або перебування[7].

Алгоритм дій подачі даних

Для подання інформаційного повідомлення фізичній особі (крім її представника) необхідно:

1) встановити мобільний додаток Порталу Дія або створити особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія;

2) пройти процедуру електронної ідентифікації та автентифікації, зокрема з використанням кваліфікованого електронного підпису та/або печатки чи інших способів;

3) заповнити інформаційне повідомлення, яке формується засобами Порталу Дія.

Для подання інформаційного повідомлення юридичною особою представнику юридичної особи необхідно:

1) створити особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію;

2) заповнити інформаційне повідомлення, яке формується засобами Порталу Дія, та накласти кваліфікований електронний підпис представника юридичної особи.

Що повинно містити таке інформаційне повідомлення

Обов’язковими елементами інформаційного повідомлення є:

для фізичних осіб — ПІБ особи, податковий код (РНОКПП), номер та серія паспорту (якщо відмовились від РНОКПП), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

для юридичних осіб — найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ.

Незалежно від правового статусу:

– контактні дані особи або представника (номер телефону, адреса електронної пошти);

– відомості про нерухоме майно, а саме: назва та тип нерухомого майна; загальна площа, площа забудови (протяжність — для лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури), кількість поверхів; адреса (місцезнаходження) та геопросторові координати (за наявності); номер документа, що дає право на виконання підготовчих та будівельних робіт для об’єкта незавершеного будівництва; реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (за наявності); інформація про те, що нерухоме майно є об’єктом культурної спадщини (у разі потреби); інші технічні характеристики нерухомого майна (за наявності); форма власності нерухомого майна; стан пошкодженого майна (пошкоджено частково, придатне до експлуатації; непридатне до експлуатації; знищене повністю);

– відомості про кількість осіб, які проживали в нерухомому майні (для житлового фонду);

– відомості про пошкодження нерухомого майна (дата та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, зокрема площа або протяжність пошкодженого нерухомого майна, фото-, відеофіксація (за наявності).


[1]  (абз. 1-2 ст. 4 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»).

[2] (абз. 1 п. 1 Порядку ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України).

[3] (абз. 1-2 ст. 4 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»).

[4] (абз. 3 ст. 1 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

[5] (Дія «Пошкоджене майно»).

[6] (Мапа ЦНАПів, що працюють під час війни)

[7] (п. 4 Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України)

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×