facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як знятися з обліку внутрішньо переміщеній особі (оновлено)

Дата публікації: 19.11.2022

Як внутрішньо  переміщеній особі (ВПО) знятися з обліку? З такими питаннями люди часто звертаються до Білоцерківської громадської організації «Правова єдність». Консультацію на актуальну тему підготувала юристка Людмила Власенко.

Людмила Власенко,
юристка ГО «Правова єдність».

Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Важливо! По приїзду в нове місце проживання необхідно отримати «Довідку про взяття на облік особи, переміщеного з тимчасово окупованої території України і районів проведення антитерористичної операції» — для отримання гарантованого соціального захисту необхідно зареєструватися офіційно в державних органах.

Однак на сьогодні багато переселенців прийняли рішення повернутися додому або вже повернулися до своїх помешкань.

Куди звертатися

Внутрішньо переміщені особи, які зареєстровані на території певної територіальної громади, аби знятися з обліку, зобов’язані  повідомити департамент з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій, виконавчих міських чи районних органів; виконавчі органи сільських, селищних, міських рад; центр надання адміністративних послуг в один з таких способів:

  • особисто подати повідомлення за місцем отримання довідки не пізніше, ніж за три дні до від’їзду;
  • особисто подати повідомлення протягом трьох днів після повернення до покинутого місця проживання;
  • звернутися у центр надання адміністративних послуг.

Рішення про скасування дії довідки ВПО невідкладно вносять до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Якщо в одній з установ вам відмовляють у скасуванні довідки ВПО, це є підставою для оскарження неправомірних дій органу в судовому порядку. Тоді потрібна письмова відмова з підставами відмови.

Чи можна скасувати статус ВПО онлайн

 На сьогодні в мобільному додатку «Дія» та на Порталі «Дія: Державні послуги онлайн», відсутня можливість отримати онлайн послугу для внутрішньо переміщених осіб, а саме скасувати статус ВПО та змінити фактичне місце проживання. Як повідомило Міністерство цифрової трансформації України, послугу планують вдосконалити, аби забезпечити її швидке й безперебійне отримання через застосунок. А тому поки що знятися з обліку ВПО можуть лише офлайн.

Важливо! Внутрішньо переміщені особи, які повернулися на своє постійне місце проживання, але мають зруйноване житло, продовжуватимуть отримувати допомогу на проживання. Рішення уряду передбачає, що дія довідки не буде скасовуватись для ВПО, які повернулися до покинутого місця постійного проживання, але є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації і подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

Це дозволить продовжити виплату допомоги на проживання таким особам.

Чому ВПО важливо повідомляти про свої переміщення

Якщо ВПО не повідомить про повернення в покинуте місце постійного проживання, дія довідки може бути скасована на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Відтепер Міністерство цифрової трансформації України матиме доступ до інформації про ВПО для проведення верифікації даних. За результатами перевірок у разі виявлення невідповідностей Мінцифри надаватиме пропозиції уповноваженим органам для скасування довідки внутрішньо переміщеної особи.

Як ми писали раніше, фактичне місце проживання переселенців перевірятимуть. Такі правила Кабмін запровадив відповідноюПостановою №1168 «Про внесення змін до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», яку ухвалив 14 жовтня 2022 року. У разі недотримання нових правил переселенця можуть позбавити виплат.
Якщо під час перевірки переселенця не виявилося за зазначеною ним при реєстрації адресою, то людина протягом 10 днів має з’явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем перебування на обліку і пройти там ідентифікацію.

Якщо протягом 10 днів переселенець не підтверджує своє місце проживання, то йому  будуть припинені соціальні виплати на проживання з наступного місця.

Тож, якщо ви маєте статус ВПО та змінили адресу свого початкового переміщення на іншу, рекомендуємо найближчим часом звернутися до органів соцзахисту чи ЦНАПів і там отримати довідку ВПО із зазначенням актуальної адреси теперішнього проживання.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×