facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як зняти заборону відчуження нерухомого майна

Дата публікації: 11.12.2018

На яких підставах нотаріус, який наклав заборону відчуження на нерухоме майно, має її зняти? Які документи і від кого він повинен для цього отримати і яка правова база регулює питання? Пояснення на прикладі зі своєї практики подає юристка Новоайдарського офісу Мережі правового розвитку Тамара Оніпко.

За консультацією до Офісу при громадській організації «Суспільна служба правової допомоги» звернувся Петро Лисенко*, мешканець міста Щастя Луганської області. Пояснив, що є власником квартири та мав намір її продати, однак, коли оформлював документи на продаж, дізнався, що на квартиру накладено заборону відчуження. Підстава – повідомлення ПАТ «Ощадбанк» (за непогашення кредиту братом господаря). Однак брат не є власником квартири, пояснив пан Петро, він був лише деякий час в ній зареєстрований. Тому внесення запису у вигляді заборони відчуження нерухомого майна є помилковим. Однак нотаріус не може зняти заборону, оскільки, банк не надає повідомлення.
Юристка роз’яснила Петрові його права.
Згідно з п.п.5.1., п.5 гл.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року за №296/5, нотаріус, який накладав заборону, знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення:
– кредитора про погашення позики;
– про припинення (розірвання, визнання недійсним) договору застави (іпотеки);
– про припинення договору іпотеки у зв’язку з набуттям іпотекодержателем права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов’язання, після припинення договору іпотеки у зв’язку з відчуженням іпотекодержателем предмета іпотеки;
– про припинення, розірвання, визнання недійсним договору ренти, довічного утримання (догляду), спадкового договору;
– органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини;
– про скасування рішення суду про оголошення фізичної особи померлою або закінчення п’ятирічного строку з часу видачі свідоцтва про право на спадщину на майно особи, оголошеної померлою;
– про смерть другого з подружжя, що склали спільний заповіт;
– про скасування рішення суду про позбавлення батьків дитини батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав; про смерть відчужувача за спадковим договором або про смерть другого з подружжя, що уклали спадковий договір; про відчуження майна, переданого під виплату ренти;
– за рішенням суду;
– в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно зі статтею 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно з п. 3 частини другої статті 27 Закону України «Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження», підставою для реєстрації обтяжень є в тому числі визначений законодавством документ, на якому нотаріусом вчинено напис про накладення заборони щодо відчуження нерухомого майна.
Згідно з роз’ясненням Міністерства юстиції України від 04.06.2009 щодо зняття заборони на відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, нотаріус знімає заборону щодо відчуження нерухомого майна за заявою:
– установи банку, іншої юридичної особи про погашення позики (кредиту);
– заставодавця (іпотекодавця) та заставодержателя (іпотекодержателя) про припинення договору застави (іпотеки) або лише заставодавця (іпотекодавця) у разі подання ним безспірних доказів виконання зобов’язання.
До заяви додаються примірники правочинів, свідоцтв, що містять запис про накладені заборони щодо відчуження.
Оскільки банк відмовляється подати нотаріусу відповідну заяву, необхідно звернутися до суду з позовною заявою до ПАТ «Державний Ощадний банк України» в особі відокремленого підрозділу про зняття заборони відчуження з нерухомого майна, оскільки саме банком не було виконано необхідних дій щодо звернення до нотаріуса про зняття заборони на відчуження нерухомого майна.
Внесення запису у вигляді заборони відчуження нерухомого майна є помилковим, оскільки брат не є власником квартири, на яку накладено заборону відчуження. Отримавши консультацію, Петро має осмислити інформацію та звернутися до суду з позовною заявою до банку в особі відокремленого підрозділу про зняття заборони відчуження з нерухомого майна.
У разі необхідності юристка готова і далі надавати клієнту безоплатну правову допомогу.

*Персональні дані змінено з етичних міркувань. 

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×