Які документи слід підгодувати для процесу всиновлення дитини
Дата публікації: 19.02.2018
На прикладі зі своєї практики юрист Херсонського офісу Мережі правового розвитку Костянтин Капошилін пояснює, які документи необхідні, аби вирішити питання про позбавлення батьківських прав та усиновлення/удочеріння. Консультація стане в нагоді тим, хто вирішив усиновити неповнолітню дитину, якщо попередньо слід позбавити батьківських прав її біологічних батьків.
До офісу при ГО «ІРЦ «Правовий простір» на початку лютого 2018 року херсонка Валерія Паніна* звернулася з приводу позбавлення батьківських прав та подальшого удочеріння її племінниці, доньки рідного брата. Заявниця повідомила, що 5-річну дівчинку батьки залишили на повне утримання тітки, окрім того повністю ігнорують виконання будь-яких батьківських обов’язків. Пані Валерія вже давно повністю замінила дівчині матір: водить її до дитячого садка, вдягає, годує, виховує. Тому жінка вирішила для подальшого закріплення своїх прав щодо утримання дитини позбавити батьківських прав її батьків та провести процес удочеріння.
Проаналізувавши ситуацію та положення ст. ст. 164, 202-242 Сімейного кодексу України, ми сформували необхідний перелік документів для заявниці, необхідний для її подальшого звернення в органи опіки та суду.
В основу формування вказаного переліку документів лягли 4 факти, які потрібно встановити суду в ході розгляду справи про позбавлення батьківських прав та усиновлення, а саме: неналежне виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, неналежна поведінка батьків, що завдає психічної та/або фізичної шкоди дитині; матеріальне та побутове забезпечення усиновлювача; наявність у усиновлювача особистих якостей та належного стану здоров’я щодо виховання та утримання дитини.
З урахуванням встановлених фактів, за допомоги Єдиного державного реєстру судових рішень щодо вчинення батьками дівчини чисельних правопорушень за статтею 173-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (насильство в сім’ї), до переліку, наданого заявниці, були включені наступні документи:
І. Документи, які підтверджують факт неналежного виконання батьками своїх обов’язків:
- Довідка з дитячого садка із змістом інформації про осіб, які займаються утриманням дитини, де зокрема зазначено про відсутність звернення батьків із питаннями щодо виховання доньки, зацікавленістю станом її здоров’я, тощо.
- Довідка ОСББ/ЖЕКу про проживання дитини разом із усиновлювачем.
ІІ. Документи, які підтверджують юридичний факт протиправної поведінки батьків відносно дитини:
- Постанови суду про притягнення батьків до адміністративної відповідальності за ст. 173-1 КУпАП.
ІІІ. Документи, які підтверджують факт наявності в усиновлювача можливостей матеріального та побутового забезпечення дитини:
- Свідоцтво про право власності на квартиру для підтвердження забезпечення дитини житлом.
- Довідка про склад сім’ї для підтвердження факту проживання у квартирі кількості осіб, достатньої для додаткового розміщення дитини.
- Довідка про заробітну плату з місця роботи для підтвердження наявності в усиновлювача матеріальних можливостей забезпечення дитини.
- Копія трудової книжки для підтвердження наявності в усиновлювача постійного місця роботи.
ІV. Документи, які підтверджують факт наявності в усиновлювача особистих якостей та належного стану здоров’я щодо виховання та утримання дитини:
- Довідка від лікаря про стан здоров’я усиновлювача.
- Характеристика з місця роботи.
- Характеристика від дільничного інспектора поліції за місцем проживання усиновлювача.
- Довідка із наркологічного диспансеру про те, що усиновлювач не перебуває на обліку.
- Довідка із психоневрологічного диспансеру про те, що усиновлювач не перебуває на обліку.
Крім того, до переліку увійшли й загальні документи:
- Копія паспорту усиновлювача.
- Копія коду усиновлювача.
- Свідоцтво про народження дитини.
Таким чином, реалізуючи своє право на безоплатну первинну правового допомогу, Валерія Паніна отримала повний перелік документів для подальшої підготовки заяви до органів опіки та піклування та суду, які надаються для вирішення питання про позбавлення батьківських прав та усиновлення.
Ім’я змінено з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.