facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Які «карантинні» пільги для підприємців діятимуть і надалі

Дата публікації: 07.07.2020

Консультація юристки Вижницького Офісу Мережі правового розвитку Валентини Ткач підготовлена у відповідь на звернення місцевого підприємця. Чоловік просив роз’яснити, чи всі пільги для підприємців, введені під час карантину*, діятимуть і надалі? Адже 18 червня Уряд прийняв рішення продовжити карантин по всій Україні до 31 липня. Тож, на що можна сподіватися підприємцям, на чию діяльність карантинні обмеження впливають далеко не кращим чином?

Так, на сайті Уряду 19 червня з’явився текст постанови Кабміну України від 17 червня 2020 р. №500. Відповідно до цієї постанови зберігаються наступні пільги для підприємців.

 
1. Податки та ЄСВ – штрафи та пеня не нараховуватимуться
Якщо комусь за період з 1 березня по 31 липня нарахують пеню, вона підлягатиме скасуванню.
Винятки:

 • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;
 • відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
 • порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів – цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
 • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками;
 • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
 • здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку;
 • порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

Важливо! За несвоєчасну реєстрацію податкових накладних і розрахунків коригування, акцизних накладних, строк реєстрації яких припадає на період з 1 березня по 31 липня, не штрафуватимуть!

2. Продовжено мораторій на податкові перевірки, зокрема щодо ЄСВ

Винятки:

 • документальні позапланові податкові перевірки з підстав, визначених пп. 78.1.8 ПКУ. Йдеться про документальні перевірки, які проводяться для відшкодування ПДВ;
 • фактичні перевірки щодо порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; – цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
 • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками;
 • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених пп. 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 ПКУ.

3. Розгляд звернень до податківців (скарги, запити, зокрема на ІПК) теж відкладається

Щодо від’ємного значення ПДВ, скарги та запити податківці продовжують розглядати так, ніби карантину і немає. Щодо решти скарг, запитів та ІПК – треба буде почекати завершення липня.
Проте є речі, які продовження карантину не змінюють:
– щодо плати за землю та нерухомість (пільга за ними була встановлена лише на березень 2020 року і далі законами не подовжувалась);
– звільнення від сплати ЄСВ ФОП та фізособами, які здійснюють незалежну професійну діяльність. На сьогодні таке звільнення встановлено лише щодо сплати ЄСВ за себе (роботодавці за працівників платять!). Але і звільнення передбачено за березень-травень. За червень такого звільнення ще не встановлено (і невідомо, чи воно буде).

4. Допомогу з часткового безробіття продовжать виплачувати

Важливо! Така допомога надається на строк зупинення (скорочення) діяльності та протягом 30 календарних днів після завершення карантину. Отже отримувати таку допомогу можна буде ще й за червень, липень і серпень. Право на таку допомогу мають працівники (документи подає роботодавець!) і ФОПи. Виплачує таку допомогу Фонд безробіття (через територіальні центри зайнятості), а документи на неї можна подати протягом 90 днів з дати зупинення або скорочення діяльності.

5. Допомогу ФОПам-«єдинникам» на дітей теж продовжили до 31 липня

Нагадаємо, що ця допомога надається не як компенсація втрат доходів, а саме на дітей до досягнення 10-річного віку. І тільки для ФОПів на єдиному податку, які належать до І та ІІ груп.

6. Роботодавці, які не претендують на отримання допомоги з часткового безробіття, можуть подовжити до 31 липня:
– простій;
– оплачувані та неоплачувані відпустки працівникам (але лише за їх бажанням);
– виконання працівниками роботи дистанційно (зокрема, вдома).

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

Публікація підготовлена в рамках реалізації проекту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Матеріали публікації захищені авторським правом. Проте Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні заохочує поширення цієї інформації в некомерційних цілях.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×