facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Які пільги є у працюючих батьків дітей-інвалідів

Дата публікації: 08.04.2019

Мешканка Луганщини, яка звернулася до Слов’янського офісу Мережі правового розвитку, сама виховує 12-річну дитину з інвалідністю. Уточнила, що працює і попросила роз’яснити, які пільги передбачені трудовим законодавством такій матері, як вона. Консультацію подає юристка Офісу при громадській організації «Агенція демократичного розвитку Донбасу» Лілія Олексенко.

Кодексом законів про працю України (КЗпП) передбачені наступні пільги матерям дітей-інвалідів:
• одинока мати, яка має дитину-інваліда, приймається на роботу без проходження випробувального терміну (ч. 3 ст. 26 КЗпП);
• жінку з дитиною-інвалідом заборонено без її згоди тимчасово переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором (ч. 3 ст. 33 КЗпП);
• жінка, яка виховує дитину-інваліда, має право на скорочену тривалість робочого часу. Для таких жінок на їх прохання роботодавцем в обов’язковому порядку встановлюється неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ч. 1ст.56 КЗпП);
• тільки за згодою жінки, яка виховує дитину-інваліда, її можуть залучати до надурочних робіт (ч.3 ст. 63 КЗпП) і направляти її у відрядження (ст. 177 КЗпП)
• жінці, яка працює і має дитину з інвалідністю, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів (ст. 182-1 КЗпП);
• одиноким матерям не мають права відмовляти у прийнятті на роботу через наявність у неї дитини-інваліда (ч. 1 ст. 184 КЗпП);
• власник або уповноважений ним орган повинен у разі необхідності видавати жінкам, які мають дітей з інвалідністю, путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах, а також надавати їм матеріальну допомогу (ст. 185 КЗпП).

КЗпП також передбачає додаткові права батьків дитини-інваліда, які працюють, при звільненні:
• всупереч загальному правилу про необхідність завчасно повідомляти про дату звільнення за власним бажанням (за 2 тижні), працівник, який виховує дитину-інваліда, має право звільнитися до закінчення зазначеного терміну, якщо це пов’язано з доглядом за дитиною-інвалідом (ч. 1 ст. 38 КЗпП);
• при звільненні працівникам, які мають повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А першої групи, виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної та додаткової відпустки (ч.1 ст. 83 КЗпП).

Також варто зазначити, що відповідно до ч. 2 .ст. 24 Конституції України, рівність прав жінки і чоловіка забезпечується зокрема створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю із материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо ти в пошуках роботи переходь на сайт Jooble

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×