facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Які пільги на кредитування мають військові та їхні родини в період війни

Дата публікації: 18.10.2024

Серед різних пільг для військових законодавство України передбачає пільгові умови обслуговування кредитів для військовослужбовців та їхніх дружин (чоловіків) під час дії воєнного стану та протягом 90 днів після його завершення. Хто має право на такі пільги, як їх оформити і як діяти, якщо банк відмовляє в наданні пільгового кредиту, розʼяснює юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Микола Лозінський.

Микола Лозінський, юрист ГО “Подільська правова ліга”.

Відповідно до частини 15 статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», за кредитними зобов’язаннями військовослужбовці — від з початку і до закінчення особливого періоду, а резервісти та військовозобов’язані — від моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періодумають право на такі пільги:

  • Звільнення від сплати відсотків за користування кредитом. Звертаємо Вашу увагу, що ця пільга не розповсюджується на кредитні договори щодо придбання житлового будинку, квартири, майбутнього об’єкта нерухомості, об’єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них, автомобіля, які були укладені після 19.08.2022.
  • Звільнення від сплати штрафів, пені за несвоєчасну сплату платежів по кредиту перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами.

Ці пільги стосуються не лише банків, але й небанківських фінансових установ, зокрема кредитних спілок, ломбардів та інших юридичних і фізичних осіб, які надають фінансові послуги.

Однак пільги з погашення основного боргу за кредитною заборгованістю (тіла кредиту) та пільги зі сплати комісій по кредиту наразі законодавством України не передбачені.

На які кредитні зобов’язання НЕ поширюється пільга

Пільга за кредитними зобов’язаннями визначена частиною 15 статті 14 вище згадано Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», не поширюється на кредитні договори щодо придбання автомобілів і житла: майна, яке віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду (житлового будинку, квартири, майбутнього об’єкта нерухомості, об’єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них).

Хто має право звернутися за отриманням пільг

Право на пільги мають військовослужбовці визначені частиною 15 статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та їхні дружини (чоловіки).

Категорії військовослужбовців, на яких поширюється пільга визначено статтею 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

До такої категорії належать:

  • військовослужбовці, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, — із дати мобілізації на весь час їх призову;
  • військовослужбовці, які брали або беруть участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України — за період проходження ними військової служби (з дати початку військової служби до дати закінчення військової служби), але не більше тривалості особливого періоду;
  • військовослужбовців, які були призвані на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, — із дати початку на весь час їх призову;
  • дружин (чоловіків) вищезазначених категорій — із 18.05.2024 (з моменту набуття чинності змін до закону) на весь час призову/проходження військової служби.

Куди звертатися:

Щоб скористатися пільгами за кредитними зобов’язаннями, необхідно звернутися до відповідної фінансової установи, з якою особа бажає укласти кредитний договір або вже уклала, проте не скористалась правом на отримання пільг та:

1. Отримати від банку довідку, в якій зазначена сума залишку заборгованості по кредиту на відповідну дату.

2. Письмово повідомити банк (іншу фінансову установу) про проходження військової служби та надати документи, які це підтверджують. Це може бути копія військового квитка з відмітками про проходження військової служби або довідка про проходження служби з військової частини або витяг з наказу про зарахування до військової частини.

3. Подати до банку заяву про звільнення від сплати відсотків, пені та штрафних санкцій по кредиту, а також перерахунок заборгованості по кредиту;

Повідомлення/заяву можна надіслати поштовим відправленням (рекомендованим листом), електронною поштою або особисто подавши її через канцелярію (приймальну) установи.

Які документи слід подати

  1. Військовослужбовці, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, подають:
  2. один із документів, який підтверджує період проходження військової служби за мобілізацією (із зазначенням дати/періоду призову за мобілізацією);
  • військовий квиток;
  • витяг із наказу;
  • довідку за формою 5 або іншої форми, в якій зазначено період проходження військової служби, видана не більше 1 року до моменту подання в банк.
  • Військовослужбовці, які брали або беруть участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України, подають
  • посвідчення учасника бойових дій або посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, видане після 18.03.2014;
  • разом із посвідченням — один із документів, який підтверджує період проходження військової служби:
  • військовий квиток;
  • витяг із наказу;
  • контракт на військову службу;
  • довідка за формою 5 або іншої форми, в якій зазначено період проходження військової служби, видана не більше 1 року до моменту подання в банк.
  • Військовослужбовці, які були призвані на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період (Наказ Верховного Головнокомандувача ЗСУ від 22.02.2022 № 2 «Про призов резервістів на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період»), подають:
  • один із документів, який підтверджує період проходження військової служби за призовом осіб з-поміж резервістів (із зазначенням дати/періоду призову з-поміж резервістів);
  • військовий квиток;
  • витяг із наказу;
  • довідка за формою 5 або іншої форми, в якій зазначено період проходження військової служби, видана не більше 1 року до моменту подання в банк.
  • Дружини (чоловіки) військовослужбовців, які мають право на пільгові умови обслуговування кредиту: 
  • витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу;
  • пакет документів, який підтверджує право на отримання військовослужбовцем пільгових умов обслуговування кредиту залежно від категорії.

Важливо! Відмінність документів військовослужбовців та їхніх дружин (чоловіків) полягає в тому, що дружини (чоловіки) військовослужбовців крім документів про проходження військової служби повинні підтвердити свій статус подружжя й надати витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу.

Вартість оформлення пільг

Подання відповідного повідомлення/заяви не передбачає адміністративних зборів. Однак за наявності інших видів кредитів можуть бути витрати на оформлення певних документів.

Строк розгляду заяви

Повідомлення/заяву розглядають відповідно до внутрішнього порядку документообігу установи.

Зазвичай така категорія заяви розглядається протягом одного місяця (30 календарних днів).

Як оскаржити рішення про відмову в наданні пільг

У разі відмови в наданні пільг можна оскаржувати рішення двома шляхами:

  1. Адміністративний порядок

У разі відмови банку в надані пільги по кредитуванню варто звернутися з письмовою скаргою до керівництва фінансової установи або у випадку негативного результату звернення до керівництва банку потрібно звернутися до Національного банку України із скаргою на відмову банку. НБУ може перевірити фінансову установу та усунути порушення.

  • Судовий порядок

У разі негативного результату після вирішення питання у адміністративному порядку необхідно звернутись до місцевого суду з позовною заявою, де відповідачем буде виступати банк або інша фінансова установа, яка відмовила вам у наданні такої пільги. До позовної заяви потрібно надати документи, які дають підстави для отримання пільг з кредитування та письмову відмову фінансової установи у наданні такої пільги.

Нормативно-правові акти

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Закон України «Про споживче кредитування».

Нормативно-правові акти включають Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання простроченої заборгованості у період дії воєнного стану в Україні», що регулює прострочені борги військових під час воєнного стану.

Роз’яснення щодо кредитних пільг надають різні установи, зокрема й Міністерство оборони України та банки-партнери програм.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×