facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Які податки доведеться сплачувати при купівлі-продажу житла

Дата публікації: 17.07.2020

Придбати квартиру в наш час – справа непроста, тому варто ретельно прорахувати всі пов’язані з цим процесом витрати. Водночас покупці іноді забувають або не сповна усвідомлюють, що до основного платежу також додадуться податки та збори. Те ж саме відноситься і до продавців нерухомості. Найчастіше не враховують, що виторг від угоди буде зменшений через податки. Саме на ці моменти і звертає увагу юристка Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Правова єдність» Інна Малишко. У своїй консультації вона  докладно розяснює, які податки при купівлі та продажу нерухомості повинні сплачувати українці.

Податок при продажу нерухомості

Якщо укладається договір купівлі-продажу квартири, витрати при цьому будуть складатися з податку при продажу нерухомості, державного мита, збору до Пенсійного фонду, послуг нотаріуса.

А тепер розмір кожного, враховуючи ставки, встановлені нормативно:

  • податок з доходів фізичних осіб (коротко «ПДФО») – 5%;
  • військовий збір – 1,5%;
  • держмито – 1%;
  • збір до Пенсійного фонду – 1%;
  • послуги нотаріуса – за домовленістю.

ПДФО, військовий збір сплачує продавець, держмито – за домовленістю між покупцем і продавцем, покупець – збір до Пенсійного фонду.

Хто за що платить при укладенні договору – це «внутрішня» домовленість сторін. Але здійснюються такі оплати все одно від вищевказаних платників, визначених законом.

Важливо! Сума, від якої сплачується податок – це сума доходу, отриманого від продажу. Дохід визначається з огляду на  ціну, яка зазначена в договорі купівлі-продажу, тобто суми, яку покупець передає продавцеві за нерухоме майно, але не нижче оціночної вартості.

Оціночну вартість визначає експерт. Тобто, ще одна стаття витрат – це послуги експерта.

Увага! Не обкладається податком сума, якщо протягом року особа здійснює лише одну угоду з об’єктом нерухомості, яким володіє понад три роки.

Якщо особа отримала об’єкт нерухомості у спадок, умова щодо перебування майна у власності понад три роки в такому випадку не поширюється, тобто можна сміливо продавати одразу: податок при продажу нерухомості не сплачується.

Те ж саме стосується і оподаткування при продажу будинку.

Є ще один об’єкт для здійснення угод – це земельна ділянка.

Податок при продажу земельної ділянки сплачується у такому ж розмірі, як і при продажу іншого нерухомого майна.

Винятком в даному випадку є земельна ділянка сільськогосподарського призначення, а також та, яка не перевищує норми приватизації (безоплатної передачі), передбаченої ст.121 Земельного кодексу України. Для звільнення від оподаткування також необхідна умова володіння ділянкою понад три роки, виключаючи ситуацію отримання ділянки у спадок.

Якщо продавець-нерезидент, в такому випадку розмір податку при продажу нерухомості буде іншим – ставка ПДФО становить 18%.

Вищевказані винятки також відносяться і до продавця-нерезидента.

Податок сплачується до нотаріального посвідчення угоди. Укласти договір  можна за місцезнаходженням майна або за місцем реєстрації однієї зі сторін договору.

Нерухомість можна не тільки продавати і купувати – нею можна обмінюватися.

Податок при обміні нерухомості

Не оподатковується дохід, отриманий кожною стороною угоди у вигляді вартості об’єкта обміну за умови, якщо це перший обмін протягом року і, якщо об’єкт, що відчужується, знаходиться у власності понад три роки, за винятком майна, отриманого в спадщину.

Якщо ж такі умови не дотримані, то кожна сторона платить податок, як якщо б отримала дохід від продажу нерухомості. З грошової компенсації, якщо така є, також сплачується податок.

Податок при даруванні нерухомості

Є особливі винятки щодо визначення податку при даруванні квартири.

Якщо родич першого або другого ступеня споріднення (це може бути батько, мати, чоловік, дружина, брат, сестра) подарував особі нерухоме майно, податок при цьому дорівнює нулю.

Якщо подарував «дальній» родич або хтось чужий, розмір податку при цьому становить 5%.

За загальним правилом, якщо подарували нерухомість, в цьому випадку особа повинна  заплатити:

  • ПДФО – 5%;
  • військовий збір – 1,5%;
  • послуги нотаріуса – розмір за домовленістю.

Плюс послуги експерта. Якщо сплачується податок за ставкою 5% або 18%, обов’язково необхідно визначити вартість подарунка, від якої і ведеться розрахунок податку при даруванні.

Якщо ж подарував нерезидент або ж подарували нерезиденту, застосовується ставка податку 18%.

Також необхідно знати! Є два варіанти сплати податку:

  • сплатити до нотаріального посвідчення договору дарування;
  • подати податкову декларацію до першого травня наступного року і сплатити податок до першого серпня.

Крім того, від сплати держмита в розмірі 1% звільнені громадяни, віднесені до певних категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, інваліди війни та сім’ї воїнів, інваліди І та ІІ груп. Однак необхідно розуміти: якщо одна сторона звільнена, нотаріус вимагатиме сплати з іншого боку, тобто повне звільнення – в разі, якщо обидві сторони відносяться до вказаних категорій.

Під час карантину отримати безоплатну правову допомогу можна   дистанційно з понеділка по п’ятницю у робочі дні з 10.00 до 16.00 за номерами телефонів: +380996040650, +380683329421, Viber: +380683329421 або пишіть на електронну пошту: pravovadopomogabc@gmail.com чи онлайн за доступом https://ldn.org.ua/section/legal-help/ 

P.S Публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».


Погляди авторів, викладені у матеріалі, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×