Які права на медичну допомогу та обслуговування мають ВПО
Дата публікації: 24.03.2023
Особливості медичного обслуговування внутрішньо переміщених осіб: які послуги доступні переселенцям, як звернутися до сімейного лікаря, як отримати безкоштовні ліки. Про все це – в консультації на актуальну тему від юристки Білоцерківської громадської організації «Правова єдність» Людмили Власенко.
Міністерство охорони здоров’я України забезпечує організацію надання медичної допомоги та медичного обслуговування, здійснення комплексних заходів щодо санітарно-епідеміологічної безпеки населення та карантинних заходів за місцем фактичного перебування внутрішньо переміщених осіб.
Внутрішньо переміщена особа (ВПО), яка проживає на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, має право звернутися до закладу охорони здоров’я на власний вибір із заявою на ім’я головного лікаря такого закладу з проханням поставити на облік за місцем фактичного проживання (зі зразком заяви, як правило, можна ознайомитися в у відповідному закладі). Документом, що підтверджує місце проживання переселенця, є довідка про взяття на облік ВПО.
Які медичні послуги доступні для ВПО
Амбулаторія чи інший лікувальний заклад, до якого звернулися людина зі статусом ВПО, повинні:
– вести облік переміщених осіб, які звертаються;
– надавати первинну, а також медичну допомогу пацієнтам у невідкладному стані;
– проводити вакцинацію відповідно до календаря профілактичних щеплень.
Чи обов’язково потрібно внутрішньо переміщеній особі укладати нову декларацію з сімейним лікарем?
Ні, не обов’язково. Наразі діє спрощений доступ українців до первинної медичної допомоги, зокрема внутрішньо переміщена особа має право отримати медичну допомогу без укладання нової декларації з лікарем.
Однак, якщо людина бажає укласти нову декларацію з сімейним лікарем, їй необхідно звернутися до найближчої амбулаторії або центру первинної меддопомоги (ЦПМСД) та надати наступний перелік документів:
• оригінал паспорта або іншого документа, що посвідчує особу пацієнта та/або його законного представника;
• оригінал реєстраційного номера облікової картки платника податків;
• свідоцтво про народження дитини (у випадку укладання декларації для дитини).
Зверніть увагу! Під час укладання нової декларації стара анулюється автоматично.
Також переселенці мають право на безкоштовні ліки під час перебування у стаціонарі, а в аптеках для них продовжує працювати програма «Доступні ліки». В рамках цієї програми всі препарати за рецептом для людей, які потребують постійного лікування, можна отримати в будь-якій аптеці безкоштовно. Якщо ліки перевищують визначену державою ціну, їх можна отримати за невелику доплату. Перерозподіл таких медикаментів по регіонах регулює Міністерство охорони здоров’я.
Як переселенець може отримати безкоштовні ліки?
• Зверніться до лікаря (терапевта, педіатра або сімейного лікаря), з яким укладено декларацію, та отримайте електронний рецепт.
• Завітайте до аптеки з позначкою «Тут є Доступні ліки».
• Отримайте ліки безоплатно або з частковою доплатою за е-рецептом.
• Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. У програмі беруть участь лише монопрепарати (які містять лише одну діючу речовину).
Зверніть увагу! У разі відмови у наданні медичної допомоги можна звернутися до МОЗ за номером 0800602019 або до НСЗУ за номером 1677.
Матеріал створено в рамках Ініціативи регіональних координаторів. Ініціатива релізується за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та Legal Empowerment Fund (програма Fund for Global Human Rights) та Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику — у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.