Які права зберігаються за працівниками, призваними на строкову військову службу
Дата публікації: 05.10.2020
Пана Олександра з Білої Церкви призвали на військову строкову службу. З питанням, які трудові гарантії збережуться за ним у разі призову як за робітником одного з місцевих підприємств, чоловік звернувся до Громадського центру правосуддя, що діє при громадській організації «Правова єдність». Юристка Центру Інна Малишко проаналізувала чинне законодавство та роз’яснила Олександру, які права варто знати і як діяти в даній ситуації.
Згідно з ч.2 ст.39 Закону України “Про військовий обов’язок і
військову службу”, громадяни
України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом
під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за
контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній
безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення
воєнного стану, користуються гарантіями, які передбачені Кодексом законів про
працю України (КЗпПУ), зокрема частинами третьою та четвертою статті 119: За працівниками, призваними на строкову військову службу, під час дії
особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення
зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в
установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському
виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у
фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок
коштів Державного бюджету України, відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист
військовослужбовців та членів їх сімей”(ч.3
ст.119 КЗпП).
Гарантії зберігаютьсяза працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими (ч.3 ст.119 КЗпП).
Важливо! Часовими рамками збереження робочого місця та виплата такого середнього заробітку не обмежується. Також за такими особами зберігається і право на щорічну відпустку на цивільній роботі.
Мобілізованим на строкову військову службу працівникам нараховується компенсація в межах середнього заробітку, який розраховується відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати. Середньомісячна заробітна плата обчислюється, зважаючи на виплати за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Постановою Кабінету Міністрів України №587 затверджено Порядок виплати грошової допомоги громадянам України, які призиваються на строкову військову службу. Допомога виплачується у двох розмірах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року – у 2020 році її розмір складає 4204 грн.
Виплата допомоги здійснюється військовими комісаріатами на підставі наказів військових комісарів перед початком проходження строкової військової служби.
Увага! Підставою для збереження за співробітником робочого місця, посади та середнього заробітку є повістка.
Для збереження робочого місця та середнього заробітку призовнику необхідно написати заяву про увільнення від виконання посадових обов’язків на час проходження військової служби в особливий період.
Під час карантину отримати безоплатну правову допомогу у Громадському центрі правосуддя у м. Біла Церква можна дистанційно з понеділка по п’ятницю у робочі дні з 10.00 до 16.00 за номерами телефонів: +380996040650, +380683329421, Viber: +380683329421 або пишіть на електронну пошту: pravovadopomogabc@gmail.com чи онлайн за доступом https://ldn.org.ua/section/legal-help/
P.S. Публікація підготовлена в рамках реалізації проекту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.
Матеріали публікації захищені авторським правом. Проте Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні заохочує поширення цієї інформації в некомерційних цілях.
Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.