facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Яким основним вимогам мають відповідати заклади освіти, які навчають дітей офлайн (+аудіо)

Дата публікації: 08.09.2022

Як зрозуміти, що навчальний заклад дійсно готовий убезпечити дітей, які навчаються офлайн? Про основні вимоги Міністерства освіти та науки України до навчального процесу в умовах воєнного стану в ефірі Українського радіо «Рось» розповів юрист, керівник ГО «Черкаський правозахисний центр» Тарас Щербатюк.

На фото: Тарас Щербатюк, юрист, керівник Черкаського правозахисного центру.

Черкаський правозахисний центр напередодні навчального року надіслала інформаційні запити до навчальних закладів області з проханням підтвердити, що вони пройшли спеціальні перевірки та відповідають вимогам Міністерства освіти та науки України, зокрема вимогам безпеки. Без їх дотримання закладу не можуть дозволити приймати дітей.

Умови безпечного навчання офлайн

Умова 1. На місцевому рівні мали бути призначені Комісії з обстеження закладів освіти. До їх складу повинні були увійти представники:

  • органів управління освіти на місцевому рівні,
  • профспілкових організацій,
  • територіальних органів Державної служби якості освіти,
  • органів місцевого самоврядування (ОМС),
  • Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС),
  • органів охорони праці,
  • санітарно-епідеміологічного нагляду,
  • а також керівники обстежуваного закладу освіти.

Окрім цього, до складу комісії бажано включати осіб, які можуть сказати своє вагоме слово при обстеженні цих закладів освіти і вказати на готовність чи неготовність приміщень приймати дітей.

Умова 2. Результатом роботи таких комісій стає Акт, затверджений керівником місцевої військової адміністрації.
Після отримання Акту навчальний заклад визначає, в якому форматі буде організовано освітній процес. Важливо зазначити, що в обговоренні щодо визначення такого формату велике значення має думка і педагогічного колективу, і батьківської спільноти. Оскільки напередодні навчального року доволі широко обговорювалося саме питання, чи готові батьки відпускати своїх дітей до школи, і чи вважають вони, що освітній процес у форматі очного навчання буде безпечним.

Умова 3. Визначення рівня комплексної безпеки освітнього закладу для дітей. Відповідальність за безпеку навчання МОН повністю перекладає на керівника освітнього закладу. Саме тому останнім слід бути дуже уважними щодо того, аби такі перевірки не були поверхневими. І саме для максимальної об’єктивності результатів до обстеження варто залучати якомога більше експертних фахівців.

Ще одна важлива умова: у закладах освіти мають бути розроблені детальні Плани евакуації. Нагадаємо, що МОН розробило Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в школах у 2022/2023 навчальному році. В них містяться щонайменше шість базових умов, за яких освітній заклад має право проводити очну форму навчання. За відсутності хоча б однієї з них  заклад не має права проводити навчання в онлайн форматі.

Однією з головних умов для офлайн навчання цьогоріч є наявність захисного укриття – підвалу чи бомбосховища, а також тривожної кнопки на випадок надзвичайних ситуацій. Біля входу до укриття має бути розміщена спеціальна табличка із зазначенням номеру споруди, її власника, місця зберігання ключів, ім’я особи, відповідальної за зберігання иа експлуатацію укриття та їхні номери телефонів. У нічний час входи до укриття і таблички мають бути освітлені. Входи в укриття мають забезпечувати вільний доступ до приміщення з максимальною пропускною спроможністю. Шляхи до безпечного місця мають бути візуалізовані: йдеться про таблички, стрілки-вказівники, розміщені не тільки біля сховища, а й по всьому закладу.

Як батьки можуть дізнатися, чи відповідає навчальний заклад всім вимогам безпеки

ДСНС має розробити типові протоколи безпеки саме для освітніх закладів. А ОМС на місцях – затвердити на їх основі індивідуальні протоколи безпеки для кожного конкретного закладу освіти. Це дуже складний процес. Водночас ОМС зобов’язані ознайомити і учнів, і батьків, і педагогічний колектив із цими протоколами безпеки і навчитися ними користуватися.

Більше інформації – за посиланням на ефір.

*Інформаційно-аналітичний збірник «Освіта України в умовах воєнного стану» можна завантажити тут або переглянути нижче.  

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×