За яких умов можна зменшити або взагалі відмінити виплату аліментів
Дата публікації: 12.08.2021
Виплата аліментів та пов’язані з нею зміни в законодавстві залишаються одними з найбільш затребуваних серед питань, з якими люди звертаються до Офісів Мережі правового розвитку. Саме такий запит отримали юристи Офісу при громадські організації «Північна правозахисна группа». Сум’янина пана Олега* цікавило, чи можуть йому якось зменшити суму аліментів, які він виплачує на дитину, або взагалі скасувати цю сплату. Відповідь підготувала юристка-практикантка Офісу Ірина Кузіна.
Звернутися до суду з заявою про зміну розміру аліментів може як платник, так і одержувач аліментів. Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом збільшено або зменшено, якщо змінився матеріальний або сімейний стан, погіршилось або поліпшилось здоров’я когось із батьків, а також в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом (СК) України (ст. 192 СК).
При цьому варто звернути увагу на те, що зміна сімейного стану позивача, а саме народження інших дітей/дитини без підтвердження погіршення його матеріального становища не є безумовною підставою для зміни розміру аліментів. Оскільки батьки не мають компенсувати зменшення розміру аліментів за рахунок збільшення утримання однієї дитини порівняно з іншою (Постанова Верховного суду від 16.09.2020, справа № 565/2017/19).
Звільнити одного з батьків від обов’язку утримувати дитину можна за наступних підстав:
– Досягнення дитиною повноліття. У цьому випадку батько звільняється від сплати аліментів, якщо дитина досягла вісімнадцяти років. Також така дитина повинна бути працездатною та не навчатися у вищому навчальному закладі.
– Якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з батьків. Але дохід дитини повинен повністю забезпечувати її потреби. Якщо він зменшився та не забезпечує її потреби, то заінтересована особа (той, з ким проживає дитина) може звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів.
Важливо! Батьки можуть бути звільненні від обов’язку утримувати дитину тільки за рішенням суду.
Якщо аліментні зобов’язання виникли на підставі рішення суду, то в цьому випадку можна виділити наступні обставини, в результаті яких наступає звільнення від сплати аліментів:
– Досягнення дитиною повнолітнього віку та повної дієздатності, адже згідно зі ст. 180 СК, батьки зобов’язані утримувати своїх неповнолітніх дітей.
– Усиновлення дитини іншою особою.
– У разі виникнення ситуації, внаслідок якої суд визнає, що людина, яка потребує отримання аліментів, відновила свою працездатність або перестала потребувати грошових виплат.
– Вступ людини, яка потребує отримання аліментів, у новий шлюб ( ти самим – поява іншого способу матеріальної допомоги).
– Смерть людини, яка зобов’язана виплачувати аліменти або смерть людини, якій ці аліменти виплачуються.
У будь-якому випадку рішення про звільнення від сплати аліментів приймається судом і залежатиме від низки причин, від сімейного і матеріального благополуччя та інших життєво важливих обставин.
Також цей обов’язок може бути припинений шляхом укладення за угодою між батьками та з дозволу органу опіки та піклування договору про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Такий договір має бути нотаріально посвідчений. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.
Відповідно до ст. 189 СК України, якщо подружжя підписало угоду про сплату аліментів, то звільнення від сплати аліментів можливе у разі виникнення наступних обставин:
– Закінчився термін дії угоди, наприклад документ підписаний на певний строк, після закінчення якого він перестає мати силу.
– Загибель однієї зі сторін угоди.
*Ім’я змінено з етичних міркувань.
P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.