facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Заборона партнерських пологів на час карантину: чи законно?

Дата публікації: 02.04.2020

Режим надзвичайної ситуації, пов’язаної з карантином*, не мав би жодним чином обмежувати конституційні права і свободи людей, однак на практиці виходить інакше. Зокрема йдеться про заборону партнерських пологів у більшості медзакладів України*. Виняток становлять приватні клініки, де такі послуги надаються, зазначає юристка Чернігівського офісу Мережі правового розвитку Наталія Куликова і коментує процеси, що відбуваються у медичній галузі в умовах ізоляції.  

У зв’язку з карантином у містах України забороняють партнерські пологи. Мотивуючи небезпекою зараження та необхідністю посилення  профілактичних мір задля убезпечення медперсоналу і пацієнтів, чоловіків не пускають підтримати дружин навіть у пологах, тим більше після них – відвідування мам і малят заборонили ще раніше, дозволили лише «передачки».
Водночас права жінки в пологах в Україні закріплено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 грудня 2005 року № 782 «Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги» (зі змінами та доповненнями) та Протоколом медичного догляду за здоровою новонародженою дитиною, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04 квітня 2005 року № 152. Серед іншого зазначено і право породіллі на партнерські пологи.
Відповідно у родин, які готувалися до партнерських пологів, вкладали в це моральні й матеріальні ресурси, виникають питання: чи справедливо їх позбавляють права бути в пологах із партнером? 
Багато жінок говорять про тривожність, розгубленість, страх залишитися одній, особливо в активній фазі пологів, коли жінка відчуває максимальний біль, вразливість, потребу у підтримці найближчої людини. І це дещо інше, ніж набір маніпуляцій, які мають за протоколом надавати медики.
Всі ці обставини в результаті можуть негативно впливати на перебіг і результат пологів, а відтак – і на здоров’я мами й малюка.
Водночас не є секретом, що в наших реаліях партнер у пологах – це не лише моральна та фізична підтримка, але й багато в чому і «адвокат» мами, і «захисник» від акушерської агресії, недбалого ставлення медперсоналу до породіллі.

Юрист коментує

  • Україна живе в умовах карантину вже з 18 березня, і як показує ситуація, карантин триватиме ще певний час, тому права громадян обмежують з різних сторін.
    Наказом МОЗ від 23 березня 2020 року № 698 визначено Тимчасові заходи у закладах охорони здоров’я з метою забезпечення їх готовності для надання медичної допомоги хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

    Відповідно до Наказу, заклади охорони здоров’я мають:
    • забезпечити тимчасове припинення планових госпіталізацій пацієнтів;
    • вжити заходів щодо збільшення частки медичної допомоги, що надається з використанням технологій та заходів, що застосовуються під час надання медичної допомоги з використанням засобів дистанційного зв’язку для обміну інформацією в електронній формі (надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини);
    • забезпечити прийом пацієнтів із ознаками гострого респіраторного захворювання в окремих приміщеннях із дотриманням вимог інфекційного контролю;
    • забезпечити надання екстреної медичної допомоги в повному обсязі.

    У закладах охорони здоров’я не підлягають припиненню термінові та невідкладні планові госпіталізації та планові операції, що пов’язані з:
    – наданням медичної допомоги через ускладнений перебіг вагітності та пологи;
    – наданням медичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям, новонародженим;
    – наданням медичної допомоги у спеціалізованих відділеннях закладів охорони здоров’я хворим на онкологічні захворювання;
    – наданням паліативної медичної допомоги в стаціонарних умовах; іншими невідкладними та терміновими заходами з госпіталізації та плановими операціями, коли їх перенесення (відтермінування) несе серйозний ризик життю.

    Тобто, в умовах карантину за дорученням Уряду та рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України тимчасово припинено проведення планових заходів із госпіталізації та планових операцій, крім термінових і невідкладних, задля безпеки пацієнтів обмежено відвідування у стаціонарах.

    У пологових будинках тимчасово заборонено партнерські пологи для того, щоб зменшити навантаження і на персонал, і на породіль, і на новонароджених. Виключеннями в питаннях партнерських пологів є приватні клініки, де рівень дезінфекції та засобів захисту персоналу набагато вищий.

Зрештою маємо таку ситуацію: хоча фактично режим надзвичайної ситуації мав би жодним чином не обмежувати конституційні права і свободи людей, однак в умовах карантину діють чіткі обмеження, і вони подовжені на 30 днів, поки що до 24 квітня 2020 року.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19 у  розділі «Правова допомога» за цим посиланням.

P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та правоспроможна громада».

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×