Захисник України отримав тяжке поранення: як встановити інвалідність і які пільги передбачені законодавством
Дата публікації: 20.07.2023
До адвокатки, виконавчої директорки Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Анастасії Площинської за правовою допомогою звернувся Захисник України. Відповіді на його питання стануть в нагоді і військовим, які стикнулися з подібною ситуацією, і юристам, що надають правову допомогу військовослужбовцям, які отримали поранення на війні.
Під час виконання бойового завдання захисник України Віталій* отримав поранення, внаслідок якого йому ампутували ногу. Зараз військовослужбовець перебуває на лікуванні в госпіталі, має висновок військово-лікарської комісії (ВЛК). Його турбували такі питання:
– Яка група інвалідності буде присвоєна пораненому згідно з висновком ВЛК?
– Чи потрібно йому проходити МСЕК?
– Які виплати передбачено?
– Які ще пільги гарантує держава в таких випадках? Де про це можна дізнатися? Куди звернутися?
Коментує адвокатка
Щоб зрозуміти, яка група інвалідності може буде визначена при певному пораненні військовослужбовцю, який отримав його, захищаючи Україну, варто ознайомитися з Постановою Кабміну «Про затвердження переліку анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, станів та захворювань, за яких відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду»
За цим посиланням подана вичерпна інформація щодо групи інвалідності. У випадку Віталія, на думку адвокатки, це має бути друга група.
Щодо проходження МСЕК, то у випадку такого поранення та ампутації бійцю повинні присвоїти групу постійно, без повторних оглядів. Це передбачено «Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності».
Після проходження МСЕК військовослужбовець має право звернутися в органи соціального захисту населення і отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни. На таких осіб поширюються пільги, визначені ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Також поранений боєць в подібному випадку має право на одноразову виплату, що регулюється Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Зокрема йдеться про наступні виплати:
- — у разі встановлення інвалідності I групи — 1073600 грн;
- — у разі встановлення інвалідності II групи — 805200 грн;
- — у разі встановлення інвалідності III групи — 671000 грн.
Зараз Віталій перебуває на лікуванні. Водночас Анастасія Площинська тримає з ним зв’язок — щоб і надалі надавати допомогу у правових питаннях, з якими стикається Захисник України.
* Ім’я змінено з етичних міркувань.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.