facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Захист інтересів дитини — вищий пріоритет, ніж дотримання строків звернення

Дата публікації: 07.12.2023

Мати з об’єктивних причин пропустила термін звернення до органів соцзахисту із заявою про призначення допомоги при народженні дитини. Відомство відмовило жінці у виплатах. Як діяти далі і чому суд має стати на бік матері та дитини, на прикладі з практики роз’яснює юрист Вінницької ГО «Подільський центр прав людини» Олександр Довбиш.

До громадської приймальні «Подільського центру прав людини» пані Інна* звернулася щодо соціальних виплат при народженні дитини. На початку повномасштабної війни жінка виїхала за кордон. Вже на території іноземної держави у неї народилися донька.

Отримавши свідоцтво про народження дитини, пані Інна* звернулася до консульської установи України в країні перебування щодо визнання її доньки громадянкою України. Процедура реєстрації зайняла більше року.

Ці обставини стали причиною того, що мати не змогла вчасно (протягом року з моменту народження дитини, як того вимагає закон) подати до українських органів соціального захисту населення за місцем реєстрації в Україні заяву про призначення допомоги при народженні дитини.

Заява була у відомстві лише на 14-й місяць після народження дитини. Тому Ірина отримала відмову, яку мотивували саме тим, що після дати народження до дати звернення пройшло понад 12 місяців.

Тому тепер пані Ірина потребувала правової допомоги і відповіді на питання, чи можна за обставин, що склалися, забезпечити дитині законне право на отримання допомоги від держави?

Коментує юрист

Олександр Довбиш, юрист ГО «Подільський центр прав людини».

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII )далі — Закон).

Так, згідно з частиною 1 статті 1 зазначеного Закону, громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.

Згідно з пунктом 2 частиною 1 статті 3 Закону, одним із видів державної допомоги сім`ям з дітьми є допомога при народженні дитини. Така допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення; надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною; покриття витрат на її виплату здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Так, дійсно за приписами статті 11 вищевказаного Закону, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Слід зазначити, що єдиним можливим варіантом вирішення проблеми пов’язаної із пропуском строку звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, є судовий порядок оскарження рішення суб’єкта владних повноважень.

Як свідчить існуюча судова практика, в переважній більшості суди задовольняють позовні вимоги в таких категоріях справ. 

Прикладом такого судового рішення є Постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року (https://reyestr.court.gov.ua/Review/114357611). 

У вказаному рішенні суд серед іншого зазначив: «…у даному випадку неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини».

Крім цього, суд послався на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі №591/610/16, висновок якого має бути врахований при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Тому ми порадили жінці звернутися до суду і допомогли написати позовну заяву до суду про визнання дій протиправними та про зобов’язання вчинити дії. Зараз вирішується питання про відкриття провадження у справі.

* Імʼя змінено з етичних міркувань.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×