facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Закон про відкриття ринку землі: що він запроваджує (+інфографіка)

Дата публікації: 17.04.2020

В Україні запровадять вільний ринок землі. За відповідний закон 31 березня цього року проголосувала Верховна Рада України . Юристка Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільського» Богдана Яворницька підготувала роз’яснення щодо основних моментів закону, який вступає в силу з 1 липня 2021 року.

Хто набуває право власності на землю сільськогосподарського призначення

Право власності на землю сільськогосподарського призначення після усіх етапів матимуть громадяни України, юридичні особи, які зареєстровані в Україні та учасниками яких є українці, держава або громади, самі територіальні громади, а також держава. Право власності на землю планують надати і банкам та кредитним установам, але лише у разі стягнення застави. Однак протягом 2 років земельні ділянки повинні бути відчужені на торгах.

 Іноземці та компанії з частиною іноземного капіталу зможуть стати власниками землі тільки після референдуму. Але і тоді іноземцям не можна буде купувати ділянки державної і комунальної власності, а також ділянки ближче 50 км до державного кордону.

Також заборону на придбання землі введуть для юридичних осіб, учасниками або бенефіціарами яких є громадяни Росії, іноземні держави, ті, проти кого введені санкції, а також розташовані в офшорних зонах.

До 1 січня 2024 року землю зможуть купувати тільки громадяни (до 100 га), компаніям до цього терміну покупка заборонена, крім переходу в заставу до банків.

Законопроєктом передбачено:

  1. Забороняється купувати землю в 50-кілометровій зоні від кордону.
  2. У перші два роки буде діяти заборона на продаж державної землі.
  3. Передбачено переважне право орендаря на покупку.
  4. Заборонено продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності.

Відтак не можна купувати українську землю:

• Юридичним особам – росіянам ( згідно з Законом, держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом).

• Особам і компаніям, які належать до терористичних організацій.

• Юридичним особам, кінцевими бенефіціарами, яких є іноземні держави та у яких неможливо встановити бенефеціарного власника.

• Компаніям, зареєстрованих в офшорах (за списком Кабміну) і з країн, які включені FATF (Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей) до списку країн, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів.

• Фізособам та юрособам, проти яких застосовані санкції (за ЗУ «Про санкції»).

Інфографіка – Укрінформ

Скільки можна купити гектарів землі

Купити можна буде до 10 000 га землі. Якщо більше – гектари конфіскуються за рішенням суду. Позов про конфіскацію подається до суду органом, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель.

За словами президента України, на першому етапі відкриття ринку землі, згідно з законопроєктом, буде зменшена максимальна концентрація землі для фізичних осіб – до 100 га “в одні руки”. Юридичні особи матимуть таку можливість після другого етапу реформи, від 2024 року. Також планується відтермінувати запровадження ринку землі аж до липня 2021 року.

Ще одним важливим моментом стане те, що до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок не може бути нижчою за їхню нормативну оцінку. Розрахунки за придбання землі мають бути винятково у безготівковій формі, а покупець повинен надати документи, які підтверджують джерело походження коштів.

Громадяни, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння і орендарі земельних ділянок, які отримали їх шляхом переоформлення права постійного користування до 2010 року, мають право на викуп таких ділянок з розстроченням платежу на 10 років за нормативною оцінкою, без проведення земельних торгів. Земля переходить в право власності вже після першого платежу.

Продаж землі на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської області та Криму забороняється (крім передачі у спадщину).

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×