Закон про викривачів корупції: викрив корупціонера – заробив грошей
Дата публікації: 03.01.2020
В Україні з початку нового року викривачі корупції мають гарантовану законом право на винагороду. Закон про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції» №198-ІХ набув чинності 1 січня 2020 року. Що гарантує закон, як захищає викривача та яку суму він може отримати, роз’яснює юристка Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільського» Богдана Яворницька.
Ще у жовтні 2019-го Верховна Рада України проголосувала за президентський законопроект №1010 «Про внесення змін до закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції». Рішення тоді набрало 252 голосів народних депутатів.
І от тепер, з набуттям чинності, новий закон визначає правовий статус викривачів корупції, їхні права і гарантії захисту, забезпечення умов для розкриття інформації про корупцію.
Викривачі мають право на конфіденційність – заборонено розкривати інформацію про особу викривача, його близьких осіб або інші дані, які можуть ідентифікувати їх. За розкриття такої інформації передбачено штраф або відсторонення від посади.
При цьому уточнюється, що винагорода гарантується, якщо хабар або завдані державі збитки в 5000 і більше разів перевищують прожитковий мінімум для працездатних осіб (з 1 грудня підвищується до 2102 грн), тобто фактично перевищує 10 млн грн.
Розмір винагороди визначає суд у межах 10% від хабара або завданих збитків. Водночас він не може перевищувати 3000 мінімальних заробітних плат – 12,5 млн грн.
Також закон звільняє викривачів корупції від юридичної відповідальності за повідомлення про можливі факти корупції, якщо вони виявилися помилковими. Повідомлення про корупційні злочини можна буде подавати анонімно. Такі сигнали підлягають розгляду, якщо вони стосуються конкретної людини, а також містять дані, які можуть бути перевірені.
Водночас співучасник корупційних злочинів зможе розраховувати на звільнення від кримінального переслідування, якщо надасть допомогу в розслідуванні.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.