facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Законопроект про скасування адвокатської монополії: чого чекати у разі прийняття

Дата публікації: 23.09.2019

 

Верховна Рада України 03 вересня 2019 року проголосувала за внесення до порядку денного другої сесії ВР та направлення до Конституційного Суду для одержання висновку законопроект про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії). Про плюси та мінуси прийняття законопроекту пояснює юристка Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільського» Богдана Яворницька.

Монополія адвокатури на представництво в судах була введена в 2016 році. Тоді був передбачений поступовий перехід на представництво інтересів в судах тільки адвокатами з 2020 року.

Фактично всіх юристів, в тому числі, які працюють на підприємствах, зобов’язали отримати свідоцтво на право заняття адвокатською діяльністю для участі в судах. Крім того, державні органи також повинні були наймати адвокатів для їх представництва (захисту інтересів в судах).

Законопроектом №1013 передбачається скасувати адвокатську монополію, а саме виключити положення частини четвертої статті 131-2 чинної Конституції України, згідно з якою виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді. Пропонується вилучити:

  • частину п’яту статті 131-2 Конституції України, за якою законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
  • підпункт 11 пункту 16-1 Розділу ХV  «Перехідні положення», згідно з яким із дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 Конституції України виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року.

Президентський законопроект №1013 передбачає залишити монополію тільки для захисту від кримінального обвинувачення. Для прийняття законопроекту в цілому він має отримати позитивний висновок Конституційного суду та повторну підтримку конституційної більшості парламенту (тобто більше 300 нардепів).

Автори законопроекту хочуть аби малозабезпечені громадяни, чиї спори навряд чи виходять за межі малозначних або є соціальними, мали можливість звернутися за допомогою до будь-якого правника, який не є адвокатом.
З одного боку, для звичайних людей скасування адвокатської монополії вкрай навіть корисне – для відновлення доступу громадян до правосуддя і можливості в правовому полі захищати свої інтереси.

Проте правнича спільнота – проти скасування адвокатської монополії. Вона закликала нардепів обговорити шляхи вирішення запропонованої у законопроекті ідеї.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×