facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Заробітну плату затримують «через карантинні заходи»: що робити

Дата публікації: 09.03.2021

Пані Юлії з Черкащини стали затримувати зарплату. Вже кілька місяців поспіль жінка не могла вчасно отримати зароблені кошти. Щоразу керівництво аргументувало затримки «впливом карантинних заходів»*, докладно нічого не пояснюючи. Пані Юлія звернулася до Черкаського офісу Мережі правового розвитку з проханням роз’яснити правомірність дій керівництва і порадити, як діяти далі. Юристи Офісу при громадській організації «Центр права» підготували консультацію, яка містить посилання на правову базу та алгоритм дій у подібній ситуації.

Кодексом законів про працю України (КЗпП) не встановлено окремих строків для виплати заробітної плати під час карантину, а тому жодних законних підстав у зволіканні виплати заробітної праці працівникам «через карантинні заходи» немає.

Як має бути

Згідно зі ст. 94 КЗпП, заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст. 115 КЗпП, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Ніяких виключних строків виплати зарплати через карантинні заходи законом не передбачено.

Що робити працівнику

У разі затримки виплати заробітної плати спочатку необхідно написати заяву на ім’я керівника про виплату заборгованої суми заробітної плати. Якщо безпосередні переговори з роботодавцем не призвели до результату і заробітну він не виплатив, необхідно звернутися із заявою до профспілки про вирішення питання виплати зарплати.

Наступний крок – звернення до комісії з трудових спорів. Якщо така комісія не створена або працівник не погоджується з її рішенням, він має право звернутися до місцевого суду про примусове стягнення заборгованості із виплати заробітної плати.

На будь-якому етапі працівник має можливість звернутися до Державної служби України з питань праці або її територіальних органів зі скаргою на дії роботодавця. Таке звернення є підставою для здійснення позапланового заходу контролю за дотриманням законодавства про працю.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×