Зняття арешту з нерухомого майна та заборони на його відчуження
Дата публікації: 21.01.2019
Арештувати майно за рішенням суду в Україні можуть за багатьох, зазначених у законодавстві причин. Втім, бувають випадки, коли боржник вже виплатив усе, що завинив, але арешт так і не зняли. Консультацію щодо зняття арешту з нерухомого майна та заборони на його відчуження на прикладі звернення до Новоайдарського офісу Мережі правового розвитку подає юристка Тамара Оніпко.
Майно мешканця селища Новоайдар Луганської області арештували за несплату недоїмки зі страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. З часом суму боргу Пенсійному фонду чоловік сплатив. Однак зняти арешт відділ державної виконавчої служби не міг. У відомстві чоловікові повідомили: виконавчий лист на виконанні не перебуває, виконавче провадження закінчене – державний виконавець виніс постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві. За таких обставин селянин не міг вільно розпоряджатися своїм майном, тому і звернувся до Офісу при громадській організації «Суспільна служба правової допомоги», аби отримати консультацію і дізнатися, як діяти далі.
Юристка роз’яснила наступне:
- Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 319 Цивільного кодексу (ЦК) України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ч.ч. 1, 2 ст. 321 ЦК України).
- Відповідно до ст.4 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
- Відповідно до ч.1 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законом або договором.
- Відповідно до змісту ст.ст.15,16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, не визнання або оспорювання.
Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути припинення дії, яка порушує право. - Згідно з положеннями ст. ст. 317, 321 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
- Відповідно до чч. 1, 2 статті 56 Закону України «Про виконавче провадження», арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення.
Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника.
Постанова про арешт майна (коштів) боржника виноситься виконавцем під час відкриття виконавчого провадження та не пізніше наступного робочого дня після виявлення майна. - У відповідності до ч.5 ст. 59 ЗУ «Про виконавче провадження», арешт може бути знятий за рішенням суду.
- Згідно зі статтею статті 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
*Приклад успішної історії щодо зняття арешту з нерухомості за несплату аліментів – за посиланням.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.