facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Зупинити домашнього тирана допоможе обмежувальний припис суду (+контакти+інфографіка)

Дата публікації: 01.04.2021

Постійно ображає, переслідує, чинить фізичне і психологічне насильство. Так охарактеризувала дії свого чоловіка пані Оксана з Черкащини. Проблемою домашнього насильства вона поділилася з юристами Черкаського офісу Мережі правового розвитку. Сама вона не знала, як захиститися від аб’юзера, тому потребувала сторонньої допомоги…

Аб’юзивну поведінку стосовно дружини чоловік пані Оксани проявляв уже давно. Однак загострилося все, як і в багатьох родинах, за останній рік, відтоді як у країні запровадили коронавірусний карантин*. І от останнього разу, під час чергової сварки терпець жінки урвався: вона викликала поліцію, втекла  з дому без будь-яких речей та знайшла прихисток у Жіночому кризовому центрі м. Черкаси.

Жінка розповіла юристам, що працює, і щоб якось існувати та заробляти гроші, їй потрібно ходити на роботу. Оскільки чоловік розшукує дружину, знає адресу її місця роботи, вона боїться за своє життя. Відтак на деякий час взяла відпустку. Але що робити далі, не розуміла.

Юристка Офісу при громадській організації «Центр права» Юлія Дмитраш запропонувала жінці скласти заяву про видачу обмежувального припису щодо чоловіка-насильника та пояснила суть такої заяви.

Юлія Дмитраш – юристка Черкаського офісу Мережі правового розвитку.

Обмежувальний припис стосовно кривдника – це встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.

Стаття 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Право звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника мають:
1) постраждала особа або її представник;
2) у разі вчинення домашнього насильства стосовно дитини – батьки або інші законні представники дитини, родичі дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), мачуха або вітчим дитини, а також орган опіки та піклування;
3) у разі вчинення домашнього насильства стосовно недієздатної особи – опікун, орган опіки та піклування.

Обмежувальним приписом визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків:
1) заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
2) усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
3) обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
4) заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
5) заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
6) заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Рішення про видачу обмежувального припису або про відмову у видачі обмежувального припису приймається на підставі оцінки ризиків.

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.
За заявою осіб, визначених частиною першою цієї статті, на підставі оцінки ризиків обмежувальний припис може бути продовжений судом на строк не більше шести місяців після закінчення строку, встановленого судовим рішенням згідно з частиною четвертою цієї статті.

Про видачу обмежувального припису кривднику суддя у встановлений законом строк інформує уповноважені підрозділи органів Національної поліції України за місцем проживання (перебування) постраждалої особи для взяття кривдника на профілактичний облік, а також районні, районні у містах Києві і Севастополі державні адміністрації та виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад за місцем проживання (перебування) постраждалої особи. Порядок видачі судом обмежувального припису визначається  Цивільним процесуальним кодексом України (статті 350-1 – 350-8).

Заява про видачу обмежувального припису подається до суду за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а якщо зазначена особа перебуває у закладі, що належить до загальних чи спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб,
то за місцезнаходженням цього закладу.

У заяві про видачу обмежувального припису повинно бути зазначено:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) заявника та заінтересованої особи, їх місце проживання чи перебування, поштовий індекс, відомі номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти, у разі якщо заява подається особою, зазначеною у пунктах 3 і 4 частини першої статті 350 -2  цього Кодексу, то процесуальне становище особи, яка подає заяву, із зазначенням її імені (прізвища, імені та по батькові), місця проживання чи перебування, поштового індексу, відомих номерів засобів зв’язку та адреси електронної пошти, а також ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) дитини або недієздатної особи, в інтересах якої подається заява, місце її проживання чи перебування, поштовий індекс, відомі номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти, якщо такі відомі;
3) обставини, що свідчать про необхідність видачі судом обмежувального припису, та докази, що їх підтверджують (за наявності). У разі неможливості надати докази, визначені пунктом 3 частини першої цієї статті, до заяви може бути додано клопотання про їх витребування.

Справа про видачу обмежувального припису розглядається судом за участі заявника та заінтересованих осіб.
У разі, якщо участь заявника становить загрозу подальшої дискримінації чи насильства для нього, справа може розглядатися без його участі.
Неявка належним чином повідомлених заінтересованих осіб не перешкоджає розгляду справи про видачу обмежувального припису.
Суд розглядає справу про видачу обмежувального припису не пізніше 72 годин після надходження заяви про видачу обмежувального припису до суду.
Судові витрати, пов’язані з розглядом справи про видачу обмежувального припису, відносяться на рахунок держави.

Юлія Дмитраш також  допомогла жінці скласти заяву, підготувати всі необхідні документи та роз’яснила, як направити їх до суду.

  • Ми чекаємо на ухвалення судового рішення та сподіваємося, що суд винесе рішення на користь жінки і видасть обмежувальний припис стосовно її чоловіка, – коментує юристка.

Водночас варто наголосити: якщо ви стали жертвою домашнього насильства, в жодному разі не мовчіть! Отримати правову допомогу в цьому питанні, дізнатися про свої права та можливості зупинити та покарати насильника – це один із перших і важливих кроків до того, щоб назавжди розірвати замкнене коло аб’юзивних стосунків.

Звернутися ви можете зокрема до Офісів Мережі правового розвитку, якщо такі є в вашому місті (Контакти Офісів МПР в різних містах України див. за посиланням).

Також подаємо інші контакти, за якими також може звернутися людина, яка стала жертвою або свідком домашнього насилля.

  • 102 – Національна поліція України;
  • 103 – швидка медична допомога;
  • 15-47 – безкоштовна цілодобова гаряча лінія для жертв домашнього насильства;
  • 116-123 (з мобільного) та 0 800 500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства;
  • 116-111 (з мобільного) та 0 800 500-225 (зі стаціонарного) – Національна дитяча гаряча лінія;
  • 0 800 213-103 – цілодобова гаряча лінія безоплатної правової допомоги.


Оскільки, перебуваючи в одному приміщенні з кривдником, жертва домашнього насилля не завжди має можливість повідомити про насильство телефоном (це також особливо актуально під час карантину), вона може скористатися чат-ботами МВС України #ДійПротиНасильства у месенджерах:

Телеграм: https://t.me/police_helpbot

Вайбер: https://tinyurl.com/y8rgatt9

Зокрема чат-бот може допомогти людині викликати служби допомоги (поліцію і швидку), переадресувати на спеціалістів безоплатної правової допомоги, які нададуть юридичну консультацію в онлайн-режимі; надати контакти інших служб допомоги, а також роз’яснити, що таке домашнє насильство та як йому протидіяти.

Інфографіка: dmsu.gov.ua

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×