Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Звільнення від оплати або зменшення розміру плати за оренду приміщення під час карантину*

З оголошенням карантину та припиненям роботи більшості підприємців стало актуальним питання оплати оренди приміщень в разі відсутності діяльності. Адже працівники переводяться на дистанційну роботу з дому, транспортне сполучення обмежене, а взяте в оренду приміщення для підприємницької діяльності не використовується. Яким же чином домовитись з орендодавцем про пільгові умови оплати за орендоване приміщення на час карантину? Пояснює юрист Білозерського офісу Мережі правового розвитку при ГО «Білозерський центр регіонального розвитку»  В’ячеслав Лях.

Не потрібно вимагати від орендодавця звільнення від усіх платежів (комунальні платежі, охорона, тощо), адже орнедодавець є таким самим підприємцем, який змушений вести свій бізнес в умовах карантину.

Перш за все слід пояснити причини неможливості використання орендованого приміщення та отримання прибутку з підприємницької діяльності (заборона роботи підприємства, заборона надання послуг, можливість дістатися до підприємства та виконанння вимог законодавства щодо запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID – 19)).

Наприклад, Постановою КМУ від 16.03.2020 року № 215 з 17.03.2020 року заборонена робота торговельно-розважальних центрів, закладів громадського харчування, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення. Відповідно, власник такого бізнесу, що орендує, наприклад, торгові площі, не має жодної можливості ними користуватися, бо це заборонено.  

Слід відзнач,ити що законодавство України передбачає підстави зменшення плати або звільнення від сплати оренди. Так, згідно ч. 4, ч.6 ст. 762 Цивільного кодексу України, наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася; наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Відповідно до ст. 286 Господарського кодексу України, орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання.

В зв’язку зі складною ситуацією у країні, викликаною карантином, усі ці положення чинного законодавства дають право орендарю ініціювати зміни до договору оренди та просити зменшення орендної плати або ж звільнення від неї.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19 у  розділі «Правова допомога» за цим посиланням.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×