facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Звільнення з роботи в умовах карантину (+шаблон скарги)

Дата публікації: 17.07.2020

До Вінницького офісу Мережі правового розвитку при Подільському центрі прав людини звернувся вінничанин із проханням допомогти вирішити конфліктну ситуацію, що склалася у нього з адміністрацією підприємства. Чоловіка попередили про звільнення з роботи. При цьому керівник підприємства пояснив, що скорочує існуючий штат у зв’язку з запровадженим карантином*, а працівника попросив написати заяву про звільнення за власним бажанням. Підлеглий відмовився – і вирушив за підтримкою до Офісу, де його проконсультував юрист Олександр Довбиш.

Як поводитися в даній ситуації працівнику

Слід зазначити, що чинне законодавство про працю не було змінено на період карантину.

Залишилися незмінними загальні умови звільнення працівників: за угодою сторін – ст. 36 Кодексу зааконів про працю України (КЗпПУ), або в односторонньому порядку за власним бажанням працівника (ст. 38 КЗпП України) на підставі поданої ним заяви.

Якщо трудовий договір було укладено на визначений строк або на час виконання певної роботи, то такі трудові відносини можна розірвати на підставах, визначених у ст. 39 КЗпП України, а саме: на вимогу працівника в разі його хвороби,  інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором або порушення власником, уповноваженим ним органом законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору.

Не зазнала змін і стаття 40 КЗпП України, яка передбачає, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку можуть бути розірвані роботодавцем у випадках:

  • змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ст. 40 КЗпП);
  • виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи (п. 2 ст. 40 КЗпП);
  • систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення (п. 3 ст. 40 КЗпП);
  • прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин (п. 4 ст. 40 КЗпП);
  • нез’явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і пологах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні. За працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням, місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності (п. 5 ст. 40 КЗпП);
  • поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу (п. 6 ст. 40 КЗпП);
    появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння (п. 7 ст. 40 КЗпП);
  • вчинення за місцем роботи розкрадання (в тому числі дрібного) майна власника, встановленого вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу (п. 8 ст. 40 КЗпП);
  • призову або мобілізації власника — фізичної особи під час особливого періоду (п. 10 ст. 40 КЗпП);
  • встановлення невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі протягом строку випробування (п. 11 ст. 40 КЗпП).

Юрист роз’яснив, що примушування до написання будь-якої заяви на звільнення є незаконним. І рекомендував у випадку, якщо тиск зі сторони керівництва триватиме, письмово звернутися на ім’я працедавця із заявою про відмову звільнятися та про намір відстоювання своїх порушених прав у судовому та адміністративному порядку.

Також правник надав клієнту шаблон скарги** на дії незаконні керівництва.

Управління Держпраці

                                                   у ___________________ області

                                          Від  _________________________________

____________________________________

       ____________________________________

СКАРГА

на незаконні дії адміністрації підприємства

    ____________ року  мене було прийнято на посаду ________________ на підприємство _______________________________________________, з окладом _______________ грн.

    ____________ року керівником підприємства мені та іншим працівникам було запропоновано написати заяву про звільнення за власним бажанням. Причиною цього зі слів керівника є скорочення виробництва у зв’язку із запровадженням карантину в Україні.

Я відмовився від написання такої заяви.

На даний час я відчуваю значний тиск зі сторони адміністрації підприємства.

Враховуючи наведене,

ПРОШУ:

  1. В межах компетенції попередити керівника підприємства про недопущення в подальшому порушення трудових прав працівників на підприємстві та незаконності примушування працівників до написання заяв про звільнення за власним бажанням.
  2. Про прийняті Вами міри повідомити мене письмово.

Дата                                                                         підпис

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

**Шаблон скарги можна також завантажити за посиланням нижче, роздрукувати та заповнити самостійно.

Публікація підготовлена в рамках реалізації проекту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Матеріали публікації захищені авторським правом. Проте Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні заохочує поширення цієї інформації в некомерційних цілях.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×