facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як ми посилювали правові можливості в 2018 році – звіт Мережі правового розвитку

Дата публікації: 25.07.2019

Друзі, раді представити вам звіт Мережі правового розвитку за 2018 рік.
З його сторінок ми розкажемо про наші чергові 365 днів, присвячених посиленню правової спроможності громад та полегшенню доступу людей до правосуддя, до справедливості. Адже це такі ж необхідні компоненти нашого життя, як і доступ до освіти, охорони здоров’я, до можливості соціального та економічного розвитку людини.

Мережа правового розвитку – одна з небагатьох національних асоціацій в Україні, яка у своїй діяльності концентрується на роботі в регіонах, у найвіддаленіших куточках нашої країни. На наше глибоке переконання, організації громадянського суспільства, які сприяють утвердженню верховенства права, є ефективними лише в тому випадку, якщо їхню діяльність підтримує громадськість. Ефективна робота для нас означає розуміти потреби людей, вчасно повідомляти про системні проблеми та реагувати на них, пропонуючи дієві рішення.
Фокус на регіональний розвиток. Саме це вирізняє діяльність Мережі правового розвитку у 2018 році. Цей рік підтвердив наше кредо: Мережа може бути потужною, лише спираючись на сильні членські організації.
На сьогодні у 15-ти областях України працюють 24 організації, які об’єднала наша громадська спілка. У нашій спільноті – понад 100 юристів і адвокатів, досвідчені правозахисники, менеджери, журналісти. Маючи за орієнтири такі цінності як професіоналізм і людина, всі ми працюємо, щоб поставити інтереси людини та її права в епіцентр політики – від місцевого до національного рівнів. Ми знаємо, як це зробити і, відповідно, робимо все для того, щоб наші люди навчилися вирішувати свої проблеми виключно у правовий спосіб. Тільки так ми досягнемо того, що Україна стане правовою державою, що в ній пануватиме справедливість, і закони працюватимуть для всіх, не залежно від розміру статків чи походження. А досягти цього можна тільки в державі з рівним доступом до правосуддя та перевагою верховенства права.
Для нас верховенство права не просто термін – це спосіб нашого життя, зміст нашої роботи, один з основних напрямів якої – управнення людини: формування критичної маси людей, які знають свої права, спроможні та вмотивовані їх реалізовувати. Ми постійно спрямовуємо свої зусилля на те, щоб люди почувалися захищеними у своїй країні, щоб наша молодь була впевнена у своїх можливостях, у своєму майбутньому.

Ми не лише декларуємо цінності нашої спілки, такі як професіоналізм, партнерство та синергія, довіра, незаангажованість і неупередженість – ми підтверджуємо це практично. Так цьогоріч нам вдалося започаткувати важливі механізми мережевої взаємодії: системи моніторингу і рейтингування результатів (а відповідно й суспільного впливу) діяльності наших членських організацій. Дуже цінним для нас є те, що моніторинг роботи організацій-членів Мережі на її відповідність Стандартам Мережі трансформувався із суто внутрішнього процесу у прозору та відкриту для громадськості процедуру, до якої ми залучили зовнішніх незалежних експертів з організаційного розвитку.
Рейтингування, яке також вперше з’явилося цього року, дозволяє об’єктивно оцінити конкретний внесок кожної організації у розвиток Мережі. Це інструмент, який демонструє динаміку зростання і кожної організації, і Мережі в цілому.

Вперше цьогоріч Мережа правового розвитку заявила про себе як об’єднуюча сила в українському секторі правової допомоги – вже на національному рівні. Це стало можливим у контексті ініціювання укладання Меморандуму про співпрацю ключових організацій-надавачів безоплатної правової допомоги. Цим по суті започатковано формування національної коаліції найбільш спроможних акторів еко-системи правової допомоги в Україні.
Посилився цього року й експертний потенціал Мережі. Підтвердження тому – громадський моніторинг органів місцевого самоврядування за методологією Місцевого індексу прав людини, проведений у співпраці з потужним правозахисним партнером – Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) – у населених пунктах п’яти областей України. А участь у роботі експертної групи з підготовки та проведення дослідження правових проблем і потреб в українських громадах дозволила не лише з’ясувати ситуацію щодо правових потреб населення та бар’єрів, що виникають на шляху до правосуддя, але й розробити та випробувати інструментарій, який могли б у подальшому використовувати для своїх цілей уряд, науковці, дослідницькі агенції та надавачі правової допомоги.

Рік 2018-й поставив перед нами й певні виклики, які нам належить долати в подальшій роботі. Це брак стабільного фінансування: як і в попередні роки, ми в більшій мірі розраховуємо на ресурсну та технічну підтримку міжнародної донорської спільноти, ніж національного уряду чи місцевого самоврядування. Також це певна пасивність мешканців громад: не зважаючи на розширений простір можливостей для громадської активності, відносно невелика пропорція громадян поспішають активно користуватися цими можливостями. Це і все зростаюча недостатність професійних кадрів – почасти ця проблема спричинена попередніми двома, і вона має для нас найбільш критичне значення, адже люди були й залишаються нашим найціннішим капіталом.
Усі ці виклики потребуватимуть від нас зусиль, змін і пошуку нових шляхів та ідей. Водночас своїм прикладом ми закликаємо всіх не боятися цих змін, прагнути їх, бути їх рушіями і надихати до них свої громади. До всіх глобальних змін і цілей, які ставимо перед собою, ми й далі рухаємося щоденною сумлінною працею, послідовно та наполегливо – і завжди на крок попереду!

Відео версія звіту за 2018 рік

Звіт Мережі за 2018 рік (українською мовою)

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×