facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Актуальні проблеми перехідного правосуддя в Україні та головні інструменти для їх адвокації

Дата публікації: 20.07.2024

Актуальна проблематика у сфері перехідного правосуддя має розглядатися в контексті притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні злочинів на території України, а також компенсації шкоди, завданої рф як державою, винною у розв’язуванні агресивної війни. Такою є головна теза чергової аналітики* від юриста ГО «СТЕП» Антона Стасіка щодо відшкодування шкоди, завданої військовою агресією російської федерації проти України.

Антон Стасік, юрист ГО “СТЕП”.

Війна рф проти нашої країни фактично триває з 2014 року. З того часу була напрацьована певна правова база, але широкомасштабне вторгнення 2022 року корінним чином змінило ситуацію, поставивши перед Україною величезні виклики.

Умовно питання, які потребують прийняття рішень, можна об’єднати за двома напрямками:

  • забезпечення ефективного механізму притягнення до відповідальності винних осіб;
  • забезпечення отримання відповідних компенсацій постраждалими особами.

Пріоритетними наразі є питання врегулювання проблеми отримання компенсацій власниками пошкоджених земельних ділянок, комерційної нерухомості, забезпечення належної процедури розгляду кримінальних правопорушень щодо винних осіб тощо. Для цього має бути напрацьована та удосконалена нормативно-правова база. Крім того, важливою є напрацювання позитивної судової практики з окремих питань. Важливою є адвокація розробки ефективних адміністративних процедур з питань отримання компенсацій.

Інструментарій для вирішення означених вище питань може складатись з наступних елементів:

  1. Аналітика, робота з практикою, вивчення зарубіжного досвіду. Безумовно, для визначення правильних шляхів вирішення наявних проблем необхідне проведення ґрунтовної роботи з їх вивчення. Аналізу має підлягати як наявна практика застосування національного законодавства та відповідних процедур, так і аналогічна зарубіжна (наприклад, в контексті створення і роботи міжнародних трибуналів, судів ad hoc). При цьому можуть застосовуватися як методи роботи з наявною відкритою інформацію, направлення запитів, залучення експертів, проведення соцопитувань тощо.
  2. Створення коаліцій. Практика показує, що для позитивного просування адвокаційних ініціатив велике значення має створення коаліції однодумців, об’єднання зусиль на шляху до впровадження відповідних змін чи реалізації ініціатив. У цьому напрямку важливим є налагодження комунікації з громадськими організаціями, ініціативними групами, окремими особами, які займаються аналогічною діяльністю.
  3. Організація і проведення просвітницьких заходів (конференцій, круглих столів тощо). Чим частіше про проблему говорять на загал, тим більше на неї звертають увагу. Тому за цим напрямом важливою є робота з об’єктивізації проблеми, її висвітлення із залученням необхідних стейкхолдерів.
  4. Робота з медіа. Висвітлення актуальної проблематики у ЗМІ.
  5. Комунікація з державними інституціями. В межах цього напряму роботи відбувається «переписка» з відповідними уповноваженими органами та організаціями, підготовка і направлення аналітичних записок, участь у розробці й безпосередньо розробка проєктів нормативно-правових актів, змін до них, організація і проведення спільних заходів для координації прийняття управлінських рішень тощо. Ключовим за цим напрямом є акцент на тому, що конструктивні зміни відбуваються найчастіше за умови руху, умовно кажучи «знизу вверх», тобто коли громадянське суспільство, аналізуючи певну проблему, пропонує дієві варіанти її вирішення, які надалі впроваджуються відповідним уповноваженим органом.

Для визначення конкретних органів (адже адвокація має бути направлена безпосередньо на уповноважених на прийняття рішень осіб) треба виокремити питання, що порушується.
В контексті перехідного правосуддя «ціллю» має виступати Кабінет Міністрів України, профільні міністерства та відомства, інші суб’єкти законодавчої ініціативи. При цьому до процесу мають бути залучені профільні громадські організації та експерти.

*Попередні статті циклу читайте за посиланнями:

Цивільний позов у кримінальному провадженні:  чи є його подання дієвим механізмом для компенсації завданої шкоди внаслідок бойових дій

Звернення до суду цивільної юрисдикції в Україні як інструмент стягнення матеріальної шкоди, завданої внаслідок бойових дій


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×