facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Альтернативні методи вирішення спорів: переваги та недоліки

Дата публікації: 20.07.2020

Автор: Ольга Настіна, керівниця Білоцерківського офісу ГС «Мережа правого розвитку», голова БМГО «Правова єдність»

До вашої уваги друга публікація в рамках теми “Альтернативні методи вирішення спорів”. Метою Мережі правового розвитку є популяризувати подібні методи та розповідати про їх можливості. З першою публікацією можна ознайомитись тут.

Білоцерківський офіс Мережі правого розвитку працює з дня застування спілки, але правозахисну діяльність проваджує з 2007 року – рік заснування БМГО «Правова єдність», при якій створений офіс.

На фото: Ольга Настіна, керівниця Білоцерківського офісу ГС «Мережа правого розвитку», голова БМГО «Правова єдність»

Перші роки ми приймали звернення на правову допомогу від громадян з усієї Київщини та одночасно аналізували запити на правову допомогу та її ефективність – як допомагають людям наші звернення, заяви, скарги, тобто, як працює консультування в дії, і як саме наші клієнти за допомогою фахових юридичних консультацій виборюють справедливість.

Значна кількість запитів до організації на правову допомогу стосувалась (та й наразі стосується) сімейних, сусідських, трудових конфліктів:

  • поділ спадщини серед непримиренних родичів;
  • участь батька у вихованні дітей, коли мати чинить перешкоди;
  • звільнення працівника із затримкою оплати праці тощо.

І з часом ми зрозуміли, що не завжди якісна позовна заява до суду та виграна справа у суді вирішує спір: можна отримати позитивне рішення суду для нашого клієнта, а конфлікт, який тривав роками, так і не буде вирішений. Або навпаки: сторони, не маючи можливості вирішити спір, судяться роками, витрачають купу нервів, грошей, здоров’я, сил і, врешті решт, найцінніше – час, але так і не вирішують конфлікт.

В таких випадках, на допомогу приходить медіація – неформалізована, але чітко структурована процедура врегулювання спору за участі нейтрального посередника (медіатора), який «супроводжує» сторони для досягнення ними взаємовигідного рішення.

Громадська спілка «Мережа правового розвитку» надала можливість взяти участь у каскадних тренінгах та пройти навчання базовим навичкам медіації у провідних українських медіаторів ГО «Інститут миру і порозуміння» Олени Горової та Романа Коваля.

На фото: учасниці спеціалізованого тренінгу «Базові навички з медіації» та тренер Роман Коваль.

Під час чотириденних тренінгових та міжмодульних занять дізналась, що сфера застосування медіації не обмежується певним видом конфліктів, її проведення, по суті, можливе у будь-яких спорах. Одна з основних переваг медіації полягає у тому, що сторони самі між собою узгоджують, які питання, насамперед, економічного та особистого характеру, і в якому об’ємі, вони хочуть обговорити. Процедура медіації гнучка й неформалізована, тому її легко підлаштувати до потреб сторін.

Однак, попри свої переваги медіація не є універсальним методом урегулювання конфліктів. Наприклад, медіація неможлива у спорах, вирішення котрих потребує створення прецеденту, чи то у випадках, коли одна зі сторін прагне публічної реабілітації або ж вимагає незалежної (правової) оцінки спору.

Тож, наші неперевершені тренери дали ґрунтовні знання про конфлікт і його походження, структуру та стратегії медіації. Складні та цікаві методики роботи зі сторонами конфлікту, емоціями, інтересами та потребами змінили мій власний світогляд – відтепер про переваги медіації я розповідатиму кожному!

Професійне поєднання теорії та практики дозволили провести під час навчання модельні сесії сімейної та бізнес медіації, спробувати себе у ролі медіатора та отримати досвід ко-медіації – коли два медіатори ведуть процедуру одночасно.

Під час перерв на каву учасники дискутували про виклики, міфи та упередження щодо медіації. Цікаво було дізнатись, що перші програми медіації почали розробляти та використовувати у Сполучених Штатах Америки ще на початку 1970-х саме у трудових спорах. Вони виявилися настільки успішними, що сотні інших програм були проведені по всій країні протягом двох наступних десятиліть, і на сьогодні практика медіації досить поширена в Сполучених Штатах. Суддя зобов’язаний проінформувати сторони про переваги медіації перед тим, як розпочати розгляд спору!

Хоча Україна лише на шляху до присудової медіації, але це вірні орієнтири! Адже, більшість спорів може вирішуватися добровільно до судового засідання. Було б добре, якби суддя міг би перервати засідання у будь-який момент і порадити сторонам попрацювати з медіатором.

Медіація, також, поширена в кримінальній юстиції у більшості країн Європи та кількість європейських країн, які прийняли закони про медіацію між правопорушником і потерпілим, на сьогодні збільшується.

Тренінг не лише утвердив мене у силі переговорних підходів задля досягнення консенсусу, але й «обернув» у віру в медіацію як ефективний та успішний процес, у порівнянні з силовим та правовим методом вирішення спорів.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×