Альтернативне вирішення спорів: американський досвід
Дата публікації: 21.06.2017
Чи можливе вирішення спорів без звернення до суду? Відповідь однозначна – так. Судді, прокурори та адвокати США не тільки знають, як це зробити, а й активно впроваджують це на практиці не один рік. Тут, у Штатах, у позасудовий спосіб, завдяки альтернативному вирішенню спорів (медіація, арбітраж, попередня оцінка справи) вирішуються 99% усіх цивільних справ, які потрапляють у федеральні суди. Ще 30 років тому цей показник складав 10%.
Перейняти досвід альтернативного вирішення спорів з подальшим впровадженням його в Україні отримали можливість учасники навчальної поїздки до США – голова Правління ГС «Мережа правового розвитку» Олена Матвійчук, виконавчий директор спілки Євген Полтенко. Українська делегація складалася із суддів та ключових партнерів, які зацікавлені у впровадженні альтернативного вирішення спорів у нашій країні.
У Вашингтоні делегація ознайомилась з роботою судової системи США, відвідавши Федеральний суддівський центр (навчальний та дослідницький осередок системи), Вищий суд Округу Колумбія та його Багатопрофільний відділ з вирішення спорів (підрозділ, відповідальний за впровадження альтернативного вирішення спорів).
Також учасники поїздки відвідали Апеляційний суд США в Окрузі Колумбія (всього таких судів у країні налічується 14), де зустрілися з Еймі Вінд, головним медіатором суду. Еймі разом із ще однією колегою опрацьовує близько 300 справ щороку. Загалом суд розглядає понад 3000 справ на рік. Пропонуючи сторонам вирішення спору через медіацію, Еймі спрямовує їх до одного з 150 медіаторів-волонтерів, єдиною винагородою яких є професійне визнання у правничому середовищі. У найбільш складних і водночас цікавих справах Еймі сама береться проводити медіації.
Прибувши до Нью-Йорку, українська делегація вивчала діяльність двох дочірніх установ Центру судових інновацій. Цю неурядову організацію два десятки років тому заснували американські судді у відставці. Перша з установ – Центр правосуддя громади Ред Гук. Це унікальний навіть для Сполучених Штатів експеримент. Тут під одним дахом судді, прокурори, поліція та громадські організації спільно знаходять досудові рішення таким болючим проблемам громади, як наркоманія, злочинність, домашнє насильство та спори щодо оренди житла. Підхід центру орієнтований не на покарання людей, що скоїли нетяжкі правопорушення, а на посилення їх законослухняності через підтримку з боку родини, громади та владних інституцій. Варто відзначити, що цей підхід демонструє свою ефективність: кожен вкладений у роботу установи долар дозволяє громаді заощадити два.
Друга експериментальна установа – Медіаційний центр громади Краун Гайтс. Центр задумувався як інструмент для зменшення міжетнічної напруги між єврейськими і афроамериканськими мешканцями району. Але бюджет медіаційних програм муніципалітет переспрямував на подолання проблеми вуличного насильства з використанням вогнепальної зброї. То ж зараз Центр концентрує свої зусилля саме на цьому напрямі, залучаючи місцевих мешканців, які самі свого часу були правопорушниками. Пройшовши необхідне навчання ці «агенти» центру надалі проводять роботу з переконання своїх сусідів відмовитися від силового вирішення конфліктів. Ця модель, яка була свого часу запозичена у Чикаго, дозволила повернути відчуття безпеки на місцеві вулиці. Соціальний ролик цієї програми: https://youtu.be/hFP5mrZqo8k
Також при Центрі діє юридична клініка, де надається первинна правова допомога тим, хто її потребує. Основний обсяг роботи у клініці виконують два десятки волонтерів-параюристів. У найбільш складних випадках здійснюється перенаправлення до партнерських адвокатів, які надають послуги pro bono.
Навчальний візит, який став можливим завдяки успішному прикладу співпраці та запровадженню медіації в судах Волинської області головою Правління ГС «Мережа правового розвитку» Оленою Матвійчук та суддівським корпусом, тривав з 10 по 18 червня 2017 року. Поїздка була організована Програмою USAID «Нове правосуддя» та завершилася сесією з оцінки її результатів та плануванням подальших кроків з впровадження альтернативного вирішення спорів в Україні.
Автори:
Олена Матвійчук, голова Правління ГС “МЕРЕЖА ПРАВОВОГО РОЗВИТКУ»
Євген Полтенко, виконавчий директор ГС “МЕРЕЖА ПРАВОВОГО РОЗВИТКУ»
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.